A dolgozók kárára megy a BKV-szakszervezetek viszálykodása

A januárban sztrájkoló, Hagyó Miklós embereinek tartott buszos szakszervezetek miatt nem jöhet létre egyelőre a BKV-nál az idei bérmegállapodás. A szakszervezeti belviszály miatt a közlekedési társaság legkevesebbet kereső dolgozói ebben a hónapban nem jutnak hozzá ötszázalékos bérkompenzációjukhoz. Ha a helyzet nem változik, a villamos és metró ágazatot képviselő szervezetek az ügyészséghez fordulnak.

Bákonyi Ádám
2010. 04. 07. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BKV-s szakszervezetek immár közvetlenül a munkavállalók kárára folytatják háborúskodásukat, ami a közlekedési vállalatnál napvilágra került korrupciós botrányok után mérgesedett el. A BKV-nál zajló bértárgyalások részeredményeként már múlt csütörtökön megállapodás születhetett volna arról, hogy a legalacsonyabb, azaz a maximum bruttó százhatvanezer forintos keresetű dolgozók ötszázalékos nettó keresetnövelésben részesüljenek, amit már most áprilisi fizetésükkel megkaptak volna – értesült az MNO a metró és villamoságazatot képviselő szakszervezeti forrásokból. Elmondásuk szerint azonban a januárban sztrájkoló buszos szakszervezetek nem voltak hajlandók aláírni az egyezséget, mivel ők a munkabeszüntetés után lemondtak az idei bérmelésről, így presztízsveszteség lenne számukra, ha más érdekképviseletek eredményt érnének el.

„A cég a botrányok miatt nem merte egyoldalúan végrehajtani a béremelést, mert ilyen jellegű megállapodáshoz valamennyi szakszervezet aláírása szükséges. Abban bízunk, hogy tagságuk nyomására a buszos szakszerveztek végül beadják a derekukat” – fogalmazott informátorunk. A BKV legkésőbb péntekig az asztalra teszi ajánlatát, melyben a legkevesebbet keresők kompenzációján túl az országos bérajánlásnak megfelelő bérfejlesztésre tesz javaslatot. A villamos és metró ágazatot képviselő szervezetek az MNO-nak azt mondták: ha a buszosok nem lesznek hajlandók aláírni a megállapodás, úgy ügyészséghez fordulnak joggal való visszaélés miatt. Egyelőre nem értünk el a buszos érdekvédőket, akik ugyanakkor korábban visszautasították, hogy bojkottálnák a bértárgyalásokat. Szerintük addig nem lehet érdemi egyeztetéseket folytatni, amíg nincs lezárva a 2009-es üzleti év, amire egészen május végéig lehetőség van.

Ismert, miután a Magyar Nemzetben megjelent Balogh Zsolt, a BKV volt megbízott vezérigazgatójának vallomása, felszínre kerültek a társaságnál működő szakszervezetek érdekellentétei. Balogh Zsolt ugyanis a 2008-as sztrájkról azt mondta, „végül megegyeztünk a sztrájkolókkal, aláírtuk a megállapodást, és ekkor valaki szólt, hogy menjek fel az irodámba. Ott ült pár szakszervezeti vezető, egy-két igazgató, és mondták, rendben, vége a sztrájknak, és most szokás szerint vissza kell juttatni valamennyi pénzt a szakszervezeteknek, és küldeni kell egy csomaggal Hagyó Miklósnak is.” Azóta kiderült, az ominózus megbeszélésen a Hagyó Miklós „embereinek” tartott buszos szakszervezeti vezetők vettek részt és közel ötvenmillió forintnyi támogatásról állapodtak meg egy, még Aba Botond volt BKV-vezérigazgató idején kötött, ám nem teljesített megállapodásra hivatkozva. A 2004-ben létrejött „együttműködési megállapodás” szerint a cég létszámuk alapján támogatást nyújt a szakszerveteknek, amelynek mértékét évről évre felül kell vizsgálni. Mivel az utóbbi nem történt meg, az ominózus megbeszélésen végül abban állapodtak meg, hogy a 2004 óta felhalmozódott inflációt fizeti ki a BKV a szakszervezeteknek. Tény ugyanakkor, hogy a pénzből nemcsak a buszos, hanem taglétszámuk alapján valamennyi szakszervezet is részesült.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.