A józan ész felülírja a politikai amatőrizmust?

A munkanélküliséggel és etnikai feszültségekkel terhelt tiszavasvári körzet képviselőségéért a Fideszből kilépett és a Jobbik alapítóvá lett Császár József, illetve a fideszes gávavencsellői polgármester, Karakó László küzd eséllyel a második fordulóban. Karakó előnye az első forduló után meggyőzőnek látszik, ám a küzdelem még nem dőlt el. Vasárnap estig nyitott a kérdés: a helyben Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter és pártalelnök neve által fémjelzett szocialistákból kiábrándult szavazók a radikális jelszavakat követik-e, vagy az Európában is szalonképes jobbközép képviselőjére bízzák jövőjüket?

2010. 04. 23. 4:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tiszavasvári egészen az 1990-es évek végéig egyet jelentett az Alkaloidával és a Kabay János alapította morfingyár működéséből adódó viszonylagos jóléttel, amiből több-kevesebb jutott a város vonzáskörzetéhez tartozó településeknek is. A gazdasági helyzet az évtized végén gyökeresen megváltozott: az Alkaloida botrányokkal, csődközeli helyzetekkel volt tele, tulajdonosi köre is többször változott, és bár jelenleg is működik, a térségre gyakorolt kedvező hatása elenyészett.

A negatív folyamatok egyik máig ható következményeként értelmiség szinte nem létezik a térségben, vagy elmentek, vagy maguk is elszegényedtek annyira, hogy már nem tudják betölteni szerepüket. A lakosság jelentős hányada nemcsak szegény lett, de mélyszegénységbe süllyedt. Ez óriási feszültségeket generált, és generál ma is. Mivel a cigány lakosság számaránya eléri a közel 20 százalékot, mindez napi szintű etnikai konfliktusokban nyilvánul meg, amelyeket tragikus események is szítanak.

Emlékezetes: a közeli Olaszliszkán romák által brutálisan meggyilkolt Szögi Lajos Tiszavasvári megbecsült közéleti személyisége volt, a térséghez tartozó Tiszalökön viszont egy köztiszteletben álló – egyébként az Alkaloidában dolgozó – roma férfit lőttek agyon tavaly.

Ebben a helyzetben kell a Fidesz határozott, józan politikájának előnyeit megmutatni a Jobbik túlzásokba eső radikalizmusával szemben, megnyerni azokat a szocialistákból kiábrándult szavazókat, akik ingadoznak a két párt között, és meggyőzni őket arról, hogy a Fidesz többet tehet sorsuk jobbrafordulásáért – derül ki Karakó László szavaiból, amikor a választási esélyek latolgatásába kezdünk.



Fotó: Máté Péter


– Az EP-választásokon a Jobbik tarolt a tiszavasvári körzetben, tíz szavazókörből nyolcban győztek. Most viszont a Fidesz jelöltjeként Ön végzett az élen: közel 42 százalékot szerzett szemben a Jobbik 33, illetve az MSZP 18 százalékával. Hogyan értékeli az eredményt?
– A szocialistákkal szembeni elégedetlenség, a tragédiákkal felerősített fajgyűlölet óriási szavazótábort húzott át az MSZP táborától a Jobbikhoz, ez nyilvánult meg az EP-választások eredményében. Mára azonban nagyon sok ember számára vált nyilvánvalóvá, hogy a Jobbik – bár céljai között sok olyan van, ami elfogadható – többnyire olyan politikai amatőrökből áll, akiket „féligazságokat hangoztató bemondásokkal” dobtak a közéletbe. A józanabbak azt is nagyra értékelték – s ezt honorálták szavazataikkal –, hogy a Fidesz által vezetett települések megmutatták: ellent lehet állni azoknak – a cigányságra és a magyarságra egyaránt veszélyes – törekvéseknek, amelyek polgárháborút szítva a térség további lecsúszását eredményezhetik. Én abban bízom, hogy a következő fordulóban ezek a tények még több ember számára lesznek nyilvánvalóvá, s ez meghozza számunkra a várt eredményt.

– Említette a szocialistákkal szembeni elégedetlenséget. Hogy lehet, hogy ez ennyire súlyos vereségben nyilvánul meg ebben a hagyományosan munkáskörzetnek számító térségben – tekintetbe véve azt is, hogy Juhász Ferenc az utóbbi időben ugyancsak igyekezett? Ibrányban például sportuszodát építettek, mentőállomást hoztak létre, nemrégiben pedig az egymilliárdos beruházással építendő egészségközpont alapkövét is letették.
– Újra és újra az alapproblémához, a mélyszegénységhez, a romák problémájához, a létbizonytalansághoz jutunk vissza, ha a miérteken gondolkodunk, hiszen mindenki számára nyilvánvaló, hogy ebbe az elkeserítő helyzetbe a szocialisták elhibázott politikája juttatta az országot, és a mi térségünket is. Van azonban itt még más is. Úgy tűnik, a szavazók azt is a körzet eddigi szocialista képviselőjétől való elfordulással „honorálják”, amit a korábban Juhász Ferenc által vezetett Honvédelmi Minisztérium tájékán nyilvánosságra került korrupciós ügyekről hallanak. És persze a többi – térségünkkel közvetlenül semmilyen kapcsolatban nem lévő – korrupciós ügy, például a BKV- botrány negatív ódiuma is az itt induló MSZP-jelöltre hullik vissza. A választás a szocialisták számára elveszett, ez nyilvánvaló, ám hogy a saját maguk által „kiküzdött” mélyponton hogyan tudnak átlendülni, az első körben azon múlik, hogyan lesznek képesek számot vetni önmagukkal a párton belül.

– Ha az emberek Önre szavaznak, nemcsak azt várják majd, hogy logikusan elemezze az elmúlt idők eseményeit, de azt is, hogy gyorsan eredményt mutasson fel mindazokon a területeken, ahol most olyan világosan látja a bajokat. Hol fogja kezdeni?
– Mint minden szegény térségben, nálunk is két sürgető feladattal kell egyszerre megbirkózni. Az egyik a közrend és a közbiztonság megerősítése, a másik pedig a munkahelyteremtés kérdése. Előbbinél a minden településen azonnali hatállyal megoldandó rendőri jelenlétre gondolok elsősorban, a másik feladatnál pedig a szegény és szakképzetlen emberek foglalkoztatására. Tiszavasvári térségében elemzéseink szerint többek között a megújuló energiaforrások – mint például biomassza-erőmű – alapanyagának előállítása: a fa-, és energiafű termelésének ösztönzése, valamint a bel- és csapadékvíz elvezetésének kézi munkaerővel való végzése egyaránt kínál majd lehetőségeket erre.

– Azt mondta a beszélgetés elején, hogy az Alkaloida lejtmenetbe kerülése jórészt erodálta az értelmiséget Tiszavasváriban és környékén. Szerencsére azonban ez az erózió nem volt teljes körű. Nagyon sok, felelősen gondolkodó, józan ember van a térségben, akik elég felkészültek ahhoz, hogy lássák, Magyarország csak Európában is szalonképes erő vezetésével lábalhat ki a mostani válságból – ami nem csupán gazdasági természetű, de legalább annyira erkölcsi is. Sokan mondják, ahhoz, hogy ez változzon, a jognak és az erkölcsnek közelebb kellene kerülni egymáshoz. Jogászként lát erre esélyt?
– Magam is egyetértek ezzel, mint ahogy azzal a gondolattal is, hogy az új Alkotmány preambulumában rögzíteni szükséges, milyen erkölcsi normáknak kell érvényesülniük ahhoz, hogy a jog betartható legyen. Ahhoz, hogy az emberek újra bízni tudjanak a törvényhozásban, az igazságszolgáltatásban és a rendvédelmi erőkben. És még egy dolog kell, ami az utóbbi nyolc évben fájdalmasan hiányzott. A hatalmat birtokló új elitnek példát kell mutatnia: nem szabad kivonni magunkat a normák alól nekünk magunknak sem, elsők között azzal, hogy a szükséges takarékossági intézkedéseket magunkon kezdjük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.