Elkezdte szétosztani az OVB a külképviseleti szavazatokat

Megkezdték a külképviseleti szavazatokat tartalmazó szavazási iratok átadását az 57 egyéni választókerületi bizottsági elnöknek az Országos Választási Bizottság (OVB) tagjai péntek délután. A szavazatokat átviszik a kijelölt szavazókörökbe, hogy ott bekeverjék őket a többi voks közé. • Megkezdték az urnák bontását: Szanyi Tibor izgulhat

MNO
2010. 04. 30. 11:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OVB pénteken délelőtt válogatta szét a 84 külképviseletről megérkezett, 87 urnában lévő szavazási iratokat az 57 egyéni választókerület szerint, ahol második fordulót tartottak. Az urnák mindegyike sértetlen volt, és összesen 1455, szavazatot tartalmazó boríték volt bennük, amiből egyet nem tudtak továbbítani, mivel téves volt a „címzése”.

Az 1454 szavazási iratot péntek délután adják át a bizottsági elnököknek, hogy azokat még a nap folyamán belekeverhessék az adott választókerület kijelölt szavazókörének urnájába. Erre azért van szükség, hogy a külképviseleti szavazatok titkosságát biztosítani lehessen. (A szavazatszámlálásnál a külképviseleti voksra már csak a pecsét utal, ám azt nem lehet tudni, hogy azt a világ melyik magyar követségén adták le.)

A múlt hétvégén megtartott külképviseleti szavazásról az Országos Választási Központba (OVK) érkezett szavazólapokat és az egyéb választási iratokat az OVB tagjai az Országos Választási Iroda (OVI) munkatársainak segítségével az 57 egyéni országgyűlési választókerületnek megfelelően válogatták külön péntek délelőtt. A több mint 80 urnát előbb felnyitották, majd ellenőrizték az azokban elhelyezett jegyzőkönyveket. Az iratokat ezt követően megyénként csoportosították, majd az ezen belüli választókerületeknek megfelelően válogatták szét.

A választókerületenként szétválogatott szavazási iratokért az egyéni választókerületi bizottságok elnökei pénteken Budapestre utaztak, és azokat az OVK-nak helyet adó, budapesti Roosevelt téri Önkormányzati Minisztérium épületében vették át.

A külképviseleti szavazás sajátossága, hogy a voksokat nem helyben, a külképviseleteken számlálják össze, hanem hazahozzák, majd itthon „bekeverik” a választópolgár lakóhelye szerinti választókerület egyik szavazókörének voksai közé.

A külképviseleti szavazólapok ugyanúgy borítékba kerültek, mint Magyarországon, de a szavazatot tartalmazó lezárt boríték mellé a választóknak ki kellett tölteniük még egy nyilatkozatot is, amelyben a választópolgár és a külképviseleti választási iroda vezetője igazolta, hogy a mellékelt borítékban a választópolgár szavazata van. (A nyilatkozat tartalmazza a választópolgár nevét, lakcímét, személyi azonosítóját.)

Ezt a nyilatkozatot és a lezárt borítékban lévő szavazatot egy nagyobb borítékba tették, és azt is lezárták. A választópolgár a borítékot a leragasztáson aláírta, majd ezt az úgynevezett szavazási iratot dobta az urnába.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.