A testület elnöke kijelentette: ezzel veszélybe került a tiszteletbeli konzulok munkája, miután – szavai szerint – igazolványuk mostantól csak annyit ér, mint egy pontgyűjtő kártya. Suha György – a Gambiai Köztársaság tiszteletbeli konzulja – hozzátette: a döntés annak a nyolc éve tartó folyamatnak a lezárása, amelynek során a Kovács László, Göncz Kinga majd Balázs Péter vezette tárca sorozatosan szűkítette a tiszteletbeli konzulok jogkörét.
Mint mondta, reméli, hogy hamarosan „új folyamat kezdődik”, és az új kormány a nemzetközi együttműködésben megszokott módon viszonyul majd a tiszteletbeli konzulokhoz. A testület elnöke emlékeztetett: a tiszteletbeli konzulok a Külügyminisztérium 2003-as döntése óta nem használhatnak megkülönböztető rendszámot, a kormány pedig protokolláris események alkalmával rendre eltekintett a meghívásuktól, noha a Magyarországon dolgozó mintegy félszáz tiszteletbeli konzul többsége az őket delegáló állam egyetlen magyarországi képviselője.
Minden segítséget megadnak?
A Külügyminisztérium szerdán az MTI megkeresésére azt közölte: a Magyarországra akkreditált tiszteletbeli konzulok jogállása nem módosult. Balogh Dénes, a tárca helyettes szóvivője tudatta: a Külügyminisztérium által a tiszteletbeli konzulok részére kiállított igazolványoknak csupán az adattartalma változott, a változás azonban nem érinti a rájuk vonatkozó, „nemzetközi egyezményekben meghatározott kiváltságokat és mentességeket, amelyekről az illetékes magyar hatóság megkeresésére a Külügyminisztérium nyilatkozik”.
A helyettes szóvivő hozzátette: a Külügyminisztérium a továbbiakban is minden segítséget megad a tiszteletbeli konzulok tevékenységéhez.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.