Ez tényleg pokoli: rávallottak Hagyóékra FKF-ügyben + Videó

Nem csak a BKV, a Fővárosi Közterület-fenntartó vállalat is kettős politikai irányítás alatt állt. Az önkormányzati cég vezérigazgatójának tanúvallomása alapján a kiemelt beruházások nyerteseit a városháza két erős embere, Hagyó Miklós és Demszky Gábor főtanácsadója, Mesterházy Ernő előre kijelölte, és a százmilliós közbeszerzési eljárásokat a kiválasztott cégekre írták ki. Bielek Péter azt feltételezi, hogy az egyik nyertes cég 70 millió forintot juttatott vissza a városházára. A cégnél belső vizsgálat indul. • FKF-botrány: minden idők egyik legsötétebb ügye lehet• A BKV csak a jéghegy csúcsa

MNO
2010. 04. 20. 17:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy – a politikusok körében kedvelt – belvárosi étteremben adta le rendeléseit Hagyó Miklós és Demszky Gábor főtanácsadója, Mesterházy Ernő a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. vezérigazgatójának tanúvallomása szerint. Bielek Péterrel a terített asztalnál közölte a városháza két erős embere, hogy a kiemelt beruházásoknál melyik cégeket kell helyzetbe hozni.

A közbeszerzési eljárások szakszerű megfogalmazásáról a kijelölt ügyvédi irodák gondoskodtak. Hagyó Miklós a Horváth, Dóczi & Lehmann irodát favorizálta, Mesterházy Ernő pedig a Polgár és Bebőköt. Mindkettő dolgozott a BKV-nak is. 2009-ben is Demszky Gábor bizalmasa és Hagyó Miklós adott piros jelzést a forgalomirányító központ korszerűsítésénél. Az FKF mérnökei a programot fejlesztő és így szerzői jogokkal rendelkező Siemenst bízták volna meg a részben uniós forrásból finanszírozott beruházással. A költségeket 1,2 milliárd forintra becsülték.

„2009 tavaszán, nyár elején Mesterházy úrral és Hagyó úrral és Polgár Csabával a Gerlóczy étteremben találkoztunk. Hagyó Miklós mondta nekem, hogy felháborítónak tartja, hogy az FKF ezt a közbeszerzést a Siemensnek kívánja odajátszani. (...) Mesterházy azt mondta, hogy a Siemensnek nagyon rossz a viszonya a fővárossal. Hagyó azt mondta, hogy a Getronics és a Mikroelektronika cégek is jelentkeztek a közbeszerzési eljárásra, és ők meg tudnák valósítani a feladatot. Mesterházy egyetértett Hagyóval, hogy ez a két cég nyerjen” – számolt be róla Bielek Péter.

A két cég nyert is, de a Siemens a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz fordult, amely a tender újbóli kiírására kötelezte a közterület-fenntartó vállalatot. A második közbeszerzési eljárás végül elmaradt, mert időközben a közlekedési tárca – a válságra hivatkozva – visszavonta az uniós forrást. A pusztazámori hulladéklerakóban keletkező gáz összegyűjtésére és hasznosítására kiírt pályázaton is előre borítékolta a politika a nyertes nevét – vallotta Bielek Péter.

A Társ-Invest Zrt. először 350-380 millió forintért vállalta a munkát, majd a közbeszerzés második szakaszában nettó 455 millióra emelte árajánlatát. „A műszaki tartalom és az ár között igen jelentős, körülbelül 70 millió forintos különbség van, amely összegről feltételezhető, hogy ezt a Társ-Invest visszajuttatta a városházára” – fogalmazott az FKF vezérigazgatója. A Társ-Invest Kft. ügyvezetője tagad.

A közterület-fenntartó igazgatóságának elnöke, az egykori szocialista főpolgármester-helyettes pedig azt állítja: nem tudott az irányított közbeszerzésekről. Vajda Pál hozzátette: felkérte a vezérigazgatót egy belső vizsgálatra.

Bielek Péter a BRFK gazdaságvédelmi nyomozóinak a hamis tanúzás és a hamis vád büntetőjogi következményeinek tudatában arról is beszélt: kinevezése után rendszeresen találkoznia kellett Hagyó Miklóssal, aki vezérigazgató-helyettesként saját emberét ültette be az FKF vezetésébe. Bielek szerint a szocialisták és a szabad demokraták felosztották egymás között a közműcégek vezérigazgatói és elnöki posztjait, hogy koalíciós ellenőrzés alatt tarthassák a társaságokat.

(hírTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.