Gyurcsány visszatérése süllyeszti totális káoszba az MSZP-t?

Nem zárható ki az MSZP szétesése a súlyos választási vereséget követően, bár az önkormányzati választásokig ez meglehetősen veszélyes lépés lenne, mivel így még mélyebbre süllyedhet a párt – mondták el politológusok az MNO kérdésére az MSZP lehetséges jövőjével kapcsolatban. A szakértők szerint Gyurcsány biztos megpróbál majd visszatérni és a párt újjáépítőjének a szerepét fölvenni, azonban a legnagyobb küzdelmek éppen ezen kérdés körül éleződhetnek ki a legjobban.• Az MSZP nem adja föl: Nyakó várja a visszalépéseket • Egy marakodó szocialista csúcsvezetés „ölelgeti” az LMP-t• Történelmi siker előtt a Fidesz, ketyeg az MSZP-s bomba

Bittner Levente
2010. 04. 15. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP-ben a szakítást illetően egyelőre kivárnak a felek, mivel ha szétesésre kerülne sor, akkor azt még az Országgyűlés alakuló ülése előtt kellene megtenni, mert azt követően fél évig nem lehet majd új frakciót alakítani – mondta el az MNO-nak Kiszelly Zoltán politológus. A pártban egyelőre alkudozás folyik a háttérben, és nem lehet tudni, hogy bárki szakításra vinné a dolgot – tette hozzá. Kiszelly szerint a megyei elnökök kezében van a döntés a párt jövőjét illetően. Abban az esetben, ha területi listáról kérik ki a mandátumukat, akkor az országos listáról több olyan személy kerülhet az új frakcióba, akik kevésbé számítanak a híveiknek, ha az országos listáról kérik a mandátumukat, akkor a területi listákról kerülhet be több helyi ember – vélte a szakértő.

Hatalmi vákuum alakult ki

Hatalmi vákuum alakult ki Hagyó távozásával Budapesten, valamint tudható az is, hogy Lendvai Ildikó csak egy évre vállalta a párt vezetését – mutatott rá a politológus. Kiszelly szerint a nyári kongresszusig a háttérben lehetnek egyeztetések, alkudozások, és ha megtörténik a kiegyezés, akkor ott sem történhet szakadás. A pártszakadás legfontosabb tényezője, hogy melyik erőcsoport viheti az MSZP infrastruktúráját és emblémáját – mutatott rá a szakértő. Ha bármelyik erőcsoport képes lesz ezt birtokolni úgy, hogy nem lesz meg a kiegyezés, akkor történhet meg a belső szakadás – vélte Kiszelly.

A politológus véleménye szerint a Fidesz kétharmadának a megakadályozása azért fontos a szocialistáknak, mivel abban az esetben nem tudnak változtatni az önkormányzati rendszeren, és így több pozíció maradhat az MSZP frakciójából kiszorult politikusoknak az őszi választásra. „Aki most nem nyert, az később benyújthatja a számlát.” Kiszelly szerint hiba volt az MSZP részéről, hogy a győzelemre játszottak, ahelyett, hogy egyharmadnyi támogatást kértek volna a választóktól.

Mesterházyra is kenhetik a vereséget

Meglepő, hogy a választás első fordulója óta Mesterházy nem szólalt meg – tette hozzá. A szakértő úgy látja, hogy ez amiatt van, mert ha a mostani helyzetben bárki megszólal, könnyen lehet, hogy a kétharmados Fidesz-többség kialakulását rákenik és később nem lesz képes eredményes alkupozícióba kerülni. Kiszelly lapunknak elmondta: a szocialisták nyalogatják a sebeiket, és még a viszonylag népszerű helyi jelöltek (Botka, Tóth, Újhelyi) sem kívánnak együtt mutatkozni az országos vezetőkkel, mert ez ronthatja második fordulós esélyeiket.

A politológus súlyos hibának nevezte, hogy négy MSZP-s jelöltet visszaléptettek az LMP javára, amivel egyrészt azt üzenték, hogy a többi megmaradt 53 körzetben lemondanak a győzelemről. Másrészt pedig az MSZP-szavazók a korábbi, SZDSZ javára való visszalépések esetén biztosak lehettek benne, hogy a liberálisok a parlamentben a szocialisták mellé fognak állni, míg ez most nem vehető biztosra – tette hozzá. „Nincs egységes kommunikáció az MSZP-ben a visszalépéseket illetően.”

Két tábor között dőlhet el a küzdelem

A két, korábban is meglévő, markánsan megkülönböztethető tábor küzdelme dönti el az MSZP sorsát, illetve azt, hogy kettészakad-e a párt – mondta az MNO kérdésére Boros Bánk Levente. A politológus szerint a fő törésvonal az MSZP erős emberei és Gyurcsány Ferenc köre között húzódik. A volt kormányfőt ismerve a politológus nehezen tudja elképzelni, hogy ne akarna visszatérni a hatalomba. Ha ezt a szocialisták többsége nem engedné neki, könnyen elképzelhető, hogy saját pártot alakít. Ennek a keretei már meg is vannak, elég csak a Demokratikus Chartát említeni – emlékeztetett az elemző.

A harmadik csoport Szili Katalin körül gyülekezik, ők azonban kevésbé jelentősek. Előfordulhat, hogy ő kilépteti az embereit, de Boros Bánk inkább azt tartaná elképzelhetőnek, hogy amennyiben a két nagy tábor összecsapása úgymond patthelyzettel zárulna, akkor kompromisszumként őt emelnék trónra.

Alapjaiban remeghet meg az MSZP

A szakadás szempontjából három kulcseseményt is említett a politológus. Az első lényeges kérdés, hogy az MSZP-nek sikerül-e megakadályoznia a Fidesz kétharmadát – emeli ki Boros Bánk. Ezt követheti majd az első összecsapás, amely azt hivatott eldönteni, hogyan álljon fel a frakció és ki vezesse a pártot. „Ki tudja újjáépíteni a pártot?” – teszi fel a kérdést. Már itt megjelenhet a színen Gyurcsány – mondja. A politológus szerint a második összecsapási lehetőség az önkormányzati választásokra való felkészülés során következhet, amikor eldől, hogy kinek az emberei indulhatnak. És ha addig nem esnének szét, akkor a választási szereplés eldönti a sorsukat. Egy újabb vereség alapjaiban rengetheti meg a pártot, mivel a vidék elveszíthet mindent, így pedig az ottani erős emberek is meggyengülnek. De addig bármikor széteshetnek – hívja fel a figyelmet a veszélyre Boros Bánk.

Az LMP javára történt visszaléptetésekkel kapcsolatban a politológus úgy vélekedik, hogy az a fővárosi MSZP-vezetés döntése volt, Lendvaiék sikere, hogy keresztül tudták vinni a párton.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.