Navracsics azután nyilatkozott az MTI-nek, hogy Orbán Viktor bejelentette: ő irányíthatja az új kormányban a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumot, egyben pedig miniszterelnök-helyettes is lesz. A politikus kifejtette: a kormányzati rendszer reformjának keretében úgy gondolták, első lépésként vissza kell adni a hitelességét a kormányzati munkának és a kormányzati politikának. Ezért döntöttek úgy, hogy „a mára teljesen elmosódott profilú” Miniszterelnöki Hivatalt kettéválasztják.
A politikai irányítás – Miniszterelnökség néven – Orbán Viktor leendő kormányfő körül áll majd fel Varga Mihály vezetésével. A kormányzati koordinációs munkához kapcsolódó, illetve az állam újradefiniálásához, hitelességének újbóli megteremtéséhez szükséges feladatok a Navracsics vezette minisztériumhoz kerülnek majd. Hangsúlyozta, a cél az, hogy Magyarországon ismét megteremtsék az állam tekintélyét.
Az általa szorgalmazott professzionális közigazgatással kapcsolatban kiemelte: meg kell adni a közigazgatásnak az őt megillető rangot. Az államot szolgáló embereknek érezniük kell, hogy meg vannak becsülve. Ezért vissza akarják állítani a „teljes vertikumát” a közigazgatási karriernek, és ennek érdekében visszahozzák a közigazgatási államtitkár pozícióját, mint a közigazgatási karrier csúcsát – mondta Navracsics. Az MTI azon kérdésére, hogy hol fog működni az új tárca, Navracsics Tibor azt mondta, valószínűleg a jelenlegi Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium és a Miniszterelnöki Hivatal közös, Kossuth téri épületében. A tárcához tartozó területeket államtitkárok fogják irányítani egy politikai és egy közigazgatási államtitkár mellett.
Az MNB elnökének egyeztetni kell
Navracsics Tibor szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnökének és a miniszterelnöknek egyeztetnie kell elképzeléseit arról, hogy milyen monetáris politikát, milyen eurócsatlakozási menetrendet képzelnek el a jövőre. A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium leendő vezetője csütörtökön a TV2 Tények Este című műsorának adott interjúban emlékeztetett: Simor Andrásnak offshore cégei voltak, miközben a nemzeti bank elnöke. „Ez összeférhetetlen, súlyosan összeférhetetlen” – vélekedett, hozzátéve, hogy ez sérti a jegybank tekintélyét. A mai jogszabályi környezet olyan, hogy az MNB elnöke független és el nem mozdítható, „ilyenkor ezt nyilvánvalóan figyelembe kell venni” – összegezte a bankelnök elmozdítására vonatkozó kérdésre adott válaszát Navracsics Tibor.
(MTI)