Nem várnak a rezidensek: az OVB elé viszik a kérdést

Várhatóan a jövő hét végén nyújthatják be a „rezidenstörvény” visszavonásáért indított népszavazási kezdeményezést az Országos Választási Bizottsághoz (OVB) az orvostanhallgatók.

MNO
2010. 04. 14. 11:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Célszerűbb lenne” azonban, ha még az aláírásgyűjtés elindulása előtt rendezni lehetne a fiatal orvosok helyzetét – fogalmazott Török Márk, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi hallgatói önkormányzatának (SZTE EHÖK) elnöke a kezdeményezésről tartott szerdai, szegedi sajtótájékoztatón. Az OVB-nek harminc nap áll a rendelkezésére, hogy döntsön a népszavazási kezdeményezésről, ez elegendő idő arra, hogy a döntéshozók egyeztessenek a négy orvoskar és a hallgatói önkormányzatok vezetőivel – mondta az SZTE EHÖK elnöke.

A sajtótájékoztatón a fehér köpenyt viselő hallgatók mellett az egyetem számos vezető oktatója is részt vett.

Mokán Péter, az SZTE Általános Orvostudományi Kara hallgatói önkormányzatának elnöke kijelentette: „a fiatal orvosokat külföldre űző, jogaikat diszkriminatívan sértő” 122/2009-es kormányrendelet, a „rezidenstörvény” visszavonása mellett szükség van a fiatal orvosok jogkörének és státuszának rendezésére is. Az alapellátásban fontos szerepet betöltő mintegy kétezer rezidens gyógyító jogköre jelenleg jelentősen korlátozott, ez komoly gátja a fiatal orvosok szakmai fejlődésének, és veszélyezteti a gyógyító tevékenység folyamatosságát.

Olyan rugalmas szabályozásra volna szükség, amely a képzés előrehaladtával folyamatosan bővíti a rezidensek jogkörét – közölte a hallgatói vezető. A frissen végzett orvostanhallgatók ma „képzésnek titulált gályamunkát végeznek”, amelyért munkabért kapnak, ennek egy részét azonban esetlegesen vissza kell fizetniük. Az ellentéteket úgy lehetne feloldani, ha a rezidenseket a törzsképzés idején hallgatónak tekintenék, hiszen ekkor kötelezően elméleti órákon is részt kell venniük. Ez a megoldás lehetőséget biztosítana arra is, hogy az intézmények járandóságukat – adómentesen – ösztöndíjként fizessék ki – mondta Mokán Péter.

Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke kijelentette: nemcsak az orvosoknál, hanem egyetlen képzésnél sem tudják elfogadni a „röghöz kötést”. Ma Magyarországon a leendő értelmiségnek életpályát kell kínálni, megteremtve a lehetőséget, hogy itthon dolgozhassanak és alapíthassanak családot – tette hozzá.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.