Mátrai Zsuzsanna tájékoztatása szerint a jelzések a következő helyekről érkeztek: London, New York, Peking, Sanghaj, Szöul, Párizs, Szingapúr, Isztambul. Mint hozzátette, a külföldi konzulok minden segítséget megadnak a kinn rekedt magyaroknak. A külképviseleteken megjelenteknek ellátást nyújtottak, a bajbajutottaknak olcsó szálláslehetőségeket kerestek vagy közbenjártak annak érdekében, hogy elhelyezzék őket helyi egyházi, illetve oktatási intézményekben. Közreműködtek a betegek, a rászorulók egészségügyi, illetve gyógyszerrel való ellátásának megszervezésében.
A szóvivő kitért arra, hogy minden esetben értesítették a hozzátartozókat, valamint segítették a bajbajutottak és a légitársaságok, utazásszervezők, biztosítótársaságok közötti kapcsolatfelvételt. Továbbá segítették a külföldön rekedtek más közlekedési eszközzel történő hazajutását. Az időközben lejárt vízumok meghosszabbítása érdekében pedig a Külügyminisztérium intézkedett a helyi hatóságoknál, például Sanghajban és Moszkvában.
A tárca konzuli főosztályán válságstáb működik, a konzuli tájékoztatási iroda nyújt felvilágosítást az érdeklődőknek. A külképviseletek megerősített ügyeleti rendben működnek és fogadják a külföldön rekedt magyar állampolgárok, illetve hozzátartozóik jelentkezéseit. A minisztérium ezeken túl felhívta a légtérzár miatt külföldön rekedt utasok figyelmét, hogy hazaszállításukról az utazásszervezők, illetve a légi szállítást végző társaságok kötelesek gondoskodni. Ha az utazónak van biztosítása, akkor a biztosítási szerződés keretein belül igényt tarthat a biztosítótársaság segítségére is – tette hozzá.
A Magyarországon rekedt külföldi állampolgárok hazájuk budapesti külképviseletéhez fordulhatnak segítségért. A magyar társhatóságok is megtették a szükséges intézkedéseket a harmadik országok Magyarországon rekedt állampolgárai kiutazásának elősegítéséért. A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal regionális igazgatóságai ingyenesen meghosszabbítják a jelentkezők vízumát. A rendőrség pedig – azokban az esetekben, ha a légtérzár a „túltartózkodás” oka – a vízumhosszabbítás adminisztratív terhét mellőzve méltányosságból engedélyezi a hazatérést.
A Külügyminisztérium folyamatosan kapcsolatban áll az Európai Unió más tagállamainak konzuli szolgálataival, illetve az érintett harmadik államok hatóságaival. A bajba jutott uniós polgárokra vonatkozó adatokat folyamatosan összegzik az EU konzuli online információs rendszerén keresztül, és ez alapján keresnek közös megoldásokat.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.