A polgári piknik idén is egyfajta politikai évadnyitó szerepét tölti be, azonban az elmúlt évek szeptemberi időpontjához képest most jóval korábban került sor a találkozóra. Ennek pedig az az oka, hogy a második Orbán-kabinet nem tart hosszabb nyári szünetet, mivel, ahogy Balog Zoltán, a rendezvény egyik házigazdája, a Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumi elnöke fogalmazott: a munka holnap kezdődik.
A fideszes politikus megnyitójában azt is hangsúlyozta, hogy a találkozó értelme – hasonlóan az eddigiekhez – most is az, hogy közösen keressék meg azt az utat, amelyre a polgári kormánynak lépnie kell a következő négy évben. Az „Új kezdet – 7. Kötcsei Találkozó – Egy nap a Dobozy Kúrián – 2010” című találkozón jelenleg értékelik az elmúlt húsz év, ezen belül az eltelt nyolc esztendő történéseit, és beszélnek arról a kétharmados többségről, amelyet a kormány az idei országgyűlési választásokon kapott az emberektől.
A délelőtti előadások sorát Tellér Gyula szociológus nyitotta meg, aki arról beszélt, hogy az elmúlt húsz évben folyamatosan rendszerváltozásra törekedtünk, de nem az történt, amire számítottunk: „Romboló erők szabadultak el, és élet-halál harc indult a rendszerváltók és a Kádár-korszak fenntartói között.” Szerinte az elmúlt két évtizedben egy olyan ígéretlicit indult el a politikában, amely soha nem válhatott valóra, mert nem volt hozzá elegendő forrás. Ráadásul a hazai politika integráns részévé váltak a nagybetűs befektetők és a nemzetközi pénzügyi rendszer szereplői, akik „könyökölve nézték a magyar politikai erők küzdelmét”. A szociológus szerint mindezek mellett a kultúrát romboló hatások is hozzájárultak a nemzeti önreflexió magas szintű elfojtásához. „Amit Orbán Viktor mondott a kormányprogram vitájában, az érzésem szerint az elmúlt húsz év rendszerének rendszerváltozását jelenti!” – tette hozzá.
Lánczi András politológus Ciceró szavait már zuhogó esőben idézte: „A nép jóléte a legfőbb törvény!” Szerinte minden politika legalapvetőbb lényege, hogy a politikus mit is csinál, amikor a népet irányítja. Lánczi ezzel összefüggésben az elmúlt évtizedek legnagyobb problémájának a hatékonyság és a legitimitás közti különbséget nevezte. Hangsúlyozta, hogy a közjót elhanyagolták ezekben az években, és ezért „kész csoda, ami az áprilisi választásokon történt”. A legitimitás problémáját szerinte az elfogadottság és a bizalom hiányában kell keresni. Az ehhez kapcsolódó erkölcsi problémák közé többek között az elszámoltatás és az átvilágítás hiányát, az identitás nélküli társadalmat, az intézmények lerombolását és a rendszerváltás után kialakult embertípust sorolta.
Granasztói György előadásában arról beszélt, hogy az áprilisi választásokon nyilvánvaló politikai győzelem született a demokrácia keretei között, amelynek azonban az elmúlt nyolc éve hosszú és fárasztó időszak volt. „Remélhetőleg befejeződik a két évtizede zajló szellemi polgárháború Magyarországon” – mondta. Szerinte a rendszerváltást követően olyan durva, egymásnak feszülő politikák voltak hazánkban, amelyeket nehezen lehet a politikum körébe tartozónak nevezni. „Lényegében két Magyarország állt egymással szemben.” A szocialista-liberális kormányok hibái között említette a cigányság etnicizálását, illetve azt, hogy a társadalom jelentős része lekerült a képernyőről. „Esély van egy példamutató, újfajta építkezésre és arra, hogy helyreálljon a politikum igazi értéke” – mondta Granasztói György, akinek előadása végén már újra ragyogott a nap.
Hans Kaiser, a Konrad Adenauer Alapítvány magyarországi képviselője az ebédszünet után arról beszélt, hogyan néz ki Németországból a hazai nagyarányú választási győzelem.
A zártkörű rendezvény – amelynek szervezésében a Polgári Magyarországért Alapítvány mellett részt vállalt a Hermina Szalon, a Belvárosi Polgári Szalon, a Konrad Adenauer Alapítvány és a Barankovics István Alapítvány is – több mint háromszáz résztvevője között adományokat gyűjtöttek a borsodi árvízkárosultak javára. Orbán Viktor miniszterelnök előadása fél négy körül kezdődik, ezt követően pedig kerekasztal-beszélgetésekre kerül sor.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.