Kevésbé ismert része a magyar történelemnek a kommunista diktatúra ellen fellépő Fehér Gárda és titkos szervezet felszámolása. A Fehér Gárdához köthető a Vas megyei Gasztony és Rátót határában, a Rába partján álló vízimalomban szervezkedő csoport is. Az itt összegyűlők és a néhány faluval nyugatabbra tevékenykedő „farkasfai összeesküvők” egyik feladatuknak tekintették, hogy a kiépülő diktatúráról tájékoztassák a nyugati demokráciákat. A szervezkedést felszámolták, Bicsák Lajos molnárt és fiát, Bicsák Elemért is felakasztották. A kommunista terror e két áldozatának neve kerül fel arra az emléktáblára, amit szombaton avatnak fel Rátóton.
A ceremóniát megelőző történelmi konferencián többek között felszólal Elisabeth Kovács, akit Rátótról hurcoltak el és ítéltek 14 év börtönre a farkasfai összeesküvésben való részvétele miatt. („Élményeit” Önéletrajz – diktatórius háttérrel címmel írta meg Ausztriában.) Előadást tart Brenner József püspöki helynök is, a Rábakethelyen meggyilkolt Brenner János káplán testvére.
Az ünnepélyes alkalomból a falu megköszöni Dr. Dívós Máriának, a község nyugalomba vonult háziorvosának több évtizedes áldozatos munkáját. Köszönetet mondanak a nyugdíjas Rilli László plébánosnak a falu templomáért kifejtett tevékenységéért és „hitterjesztő szellemi munkájáért”. Az emléktábla felavatására az esti mise után kerül sor. Ünnepi beszédet mond V. Németh Zsolt, a kerület országgyűlési képviselője.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.