Balczó Zoltán nemzetközi példákra hivatkozva beszélt arról, hogy a határon túli magyarok választójoga miként érvényesülhet. A Jobbik javaslata arról szól, hogy a határon túli magyarok listára adott szavazatai eredményeznének mandátumot, és a kompenzációs listás mandátumot megnövelnék 26-tal – fejtette ki.
Lamperth Mónika (MSZP) az általuk benyújtott indítványról szólva kiemelte: az Alkotmányban meghatározott képviselői létszám mellett arányosabb választási rendszert szeretnének, ami jobban tükrözi a választói akaratot. Frakciótársa, Göndör István szerint a Fidesz nem gondolta komolyan javaslatát és a paritásos albizottságot. Görcsösen ragaszkodnak ahhoz, hogy kizárólag a képviselők számát rögzítsék – kifogásolta. Bárándy Gergely (MSZP) cáfolta, hogy csak listás rendszerben gondolkodnának. Szólnak érvek az egyéni rendszer megtartása és a tisztán listás rendszer mellett is, de semmi nem szól amellett, hogy a választói akaratot ne pontosan tükröző választási rendszert dolgozzanak ki – mondta.
Mátrai: Ezek nem is ide tartoznak
Mátrai Márta azt mondta, a hozzászólók által felvetett témák nem az Alkotmányhoz, hanem a választási törvényhez tartoznak, a részleteket ez utóbbiban jelenítik majd meg. Mivel további hozzászóló nem volt az Alkotmány módosításához benyújtott módosító javaslatokról, az ülést vezető Latorcai János (KDNP) alelnök közölte, hogy a határozathozatal a csütörtöki ülésen lesz.
Lamperth Mónika szerint a minisztériumok felsorolásáról szóló javaslat kapcsán az a kérdés vetődik fel, akar-e új viszonyt az önkormányzatok és az állam között kialakítani az új kormányzat, hiszen az önkormányzatok feletti törvényességi ellenőrzés helyett a törvényességi felügyelet szóhasználat jelenik meg. Megnyugtatónak nevezte ugyanakkor, ami az alkotmányügyi bizottságban elhangzott: a jogalkotó azt kívánja rögzíteni, hogy a törvényességi ellenőrzés melyik tárcánál legyen. Ez még önmagában nem vet fel erős aggályokat – jegyezte meg.
Répássy Róbert zárszavában azt mondta, nem az önkormányzatok törvényességi felügyeletéről van szó, hanem az őket ellenőrző miniszteri feladatról. Eddig egységesen az önkormányzati miniszter volt felelős az önkormányzati területért, most pedig a belügyi és a közigazgatási miniszter lenne.
A módosító javaslatokról csütörtöki ülésén határoz a parlament. Az utolsó napirendi pont – a központi államigazgatási szervekről, a kormány tagjairól és az államtitkárok jogállásáról szóló javaslat – részletes vitáját hozzászólás nélkül zárta le az elnöklő Latorcai János, majd bezárta az ülést és a következő ülésnapot csütörtökön 10 órára hívta össze.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.