A kiállítási kollekció 90 százaléka magángyűjtők emléktárgyaiból, dokumentumaiból áll össze, de láthatók lesznek a vásárhelyi Tornyai János Múzeum, a Bethlen-gimnázium és a helyi levéltár anyagai is. A tárlaton szemügyre vehetők az ország egyik legnagyobb trianoni magángyűjteményével rendelkező Kovács Ferenc képeslapjai, dokumentumai is.
Az emléktárlat az Alföldi Galéria három kiállítóterében valósul meg, az elsőben a trianoni békediktátum okozta fájdalmat kifejező dokumentumokat állították ki. A második tér azokat a relikviákat mutatja be, amelyek jelképezik a két világháború közötti Magyarország bizakodását, hogy a határok újrarajzolhatók. A harmadik kiállítótér az eufóriát ábrázolja, amikor a korábban elcsatolt területek visszakerültek Magyarországhoz.
A hódmezővásárhelyi Trianon-hét keretében június 1-jén, kedden 10 órától a „Tíz óra után pár perccel jött egy hír... egy végzetes hír” című tudományos tanácskozással emlékeznek meg a trianoni békediktátum aláírásának 90. évfordulójáról. Az emlékhéten a kiállításon és a konferencián kívül irodalmi estet, filmvetítést és ökumenikus istentiszteletet is szerveznek.
A trianoni békeszerződés eredményeképp Magyarország elveszítette területének több mint kétharmadát. Magyarország lakóinak száma 18,2 millióról 7,6 millióra esett vissza. Jelentős magyarlakta területeket csatoltak a szomszédos országokhoz. Több mint 3 millió magyar került kisebbségi létbe. Románia önmagában nagyobb területeket kapott – 103 ezer négyzetkilométernyit –, mint ami Magyarországnak maradt.
(MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.