Lázár: A bizottságok először a korrupcióval foglalkozzanak

Megegyezés született a pártok között a parlamenti patkóban elfoglalt oldalról, valamint az alelnökök és a jegyzők számáról az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő szerdai megbeszélésen. Éles vita alakult ki azonban az ellenzéki jogosítványokról, nem született döntés az Országgyűlés állandó bizottsági rendszerének kialakításáról, sem az ellenzéki pártok patkóban elfoglalt egymás melletti helyéről. Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője azt javasolta, hogy minden parlamenti bizottság a korrupciós kérdésekkel foglalkozzon első lépésként.• Nem múlik el vita nékül a parlamenti pártok egyezkedése

MNO
2010. 05. 05. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több mint három és fél órás megbeszélésen a parlamenti ülésteremben elfoglalt oldalakban megegyeztek a pártok. Lázár János, a Fidesz-frakció vezetője az Országházban tartott nyilvános ülésen azt javasolta: az ellenzéki pártok egyezzenek meg egymás között, hogy milyen sorrendben ülnek egymás mellett; a frakciószövetség a jobboldali szekciókban foglalna helyet. Az ellenzék a baloldaliban, de az MSZP az elnöki pulpitus balján ülne közvetlenül, az LMP pedig a Fidesz és az MSZP között foglalna helyet, a Jobbik szerint pedig ebben a kérdésben a kormánypárti többségnek kell dönteni. Vona Gábor, a Jobbik elnöke az MTI-nek azt mondta: ők az elnöki pulpitustól balra, a patkó szélén szeretnének ülni. A megbeszélésen a kormányoldal javasolta azt is, hogy ha május 14-én lesz az alakuló ülés, akkor az 13 órakor kezdődjön. A pártok az alakuló ülés kapcsán megegyeztek az összeférhetetlenségi nyilatkozatok tartalmáról, és arról, hogy az ülésen nem nyitnak vitát a választási beszámolókról. A Fidesz és a KDNP azt javasolta, hogy a költségek csökkentése érdekében két frakciójuk a Képviselői Irodaházban a jelenlegi helyén maradhasson.

5 alelnök lesz


Elfogadták a frakciók képviselői Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője javaslatát, miszerint három kormánypárti és két ellenzéki alelnöke legyen a Háznak. Az alelnökök számára vonatkozó javaslat elfogadását megelőzően azonban hosszas vita alakult ki, mivel Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője azt javasolta, hogy költségcsökkentés érdekében a házelnök mellett mindössze három alelnöke legyen az Országgyűlésnek, két kormánypárti és egy ellenzéki. A vita végül úgy alakult, hogy öt alelnöke lesz a parlamentnek; a Lehet Más a Politika (LMP) elfogadta azt, hogy a két ellenzéki alelnöki pozícióra az MSZP és a Jobbik tesz javaslatot.

A pártok képviselői abban is megállapodtak, hogy tíz jegyzővel működik ezentúl a Ház, amelyből ötöt a kormánypárt ad, két-két jegyzője lesz az MSZP-nek és a Jobbiknak, egy pedig az LMP-nek. Az ülésen minden frakció egyetértett abban, hogy az Országgyűlést takarékosan kell működtetni.

Az ellenzéki jogosítványokról éles vita alakult ki a parlamentbe jutott pártok képviselői között. A vita a bizottsági struktúra kapcsán robbant ki a képviselők között. Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője azt javasolta, hogy minden módosító indítványról szavazzon a Ház, azok ne akadhassanak el a bizottságokban, és kezdeményezhessenek politikai vitanapot, illetve vizsgálóbizottság felállítását. Lázár János közölte: a kormánypárt minden a házszabályban meglévő ellenzéki jogosítványt biztosítani fog az ellenzéki pártoknak heti rendszerességgel. Kiemelte azt is: az ellenzéki pártok egymással megállapodhatnak bizonyos ügyekben. A fideszes Répássy Róbert ennél a pontnál vizsgálóbizottsági törvény létrehozásának szükségességét vetette fel. Kiemelte azt is: minden frakciónak joga van arra, hogy három módosító indítványáról, amit egy törvényjavaslathoz benyújtott, szavazzon az Országgyűlés.

Az elszámoltatással kezdődjön a munka!


Lázár János többször felhívta a figyelmet arra is, hogy bár eredetileg nem akarták módosítani a házszabályt, az MSZP kérései miatt szükség lenne egy teljesen új szabályozásra. Az LMP is ragaszkodott az ellenzéki jogosítványok deklarálásához, a Jobbik viszont azt közölte, a jelenlegi házszabály alapján kívánnak ellenzéki politikát folytatni. Lázár János arra is javaslatot tett, hogy minden parlamenti bizottság a korrupciós kérdésekkel foglalkozzon első lépésként. A frakcióvezető azt indítványozta, hogy a bizottságok létrejötte után belátható időn belül tűzze napirendre az elszámoltatás, a korrupcióellenes küzdelem és a közbeszerzési törvény átláthatóbbá tételének kérdéseit, és ezekben tegyenek kezdeményezéseket is.

A Fidesz frakcióvezetője javasolta azt is, hogy a bizottsági vezetés is tükrözze a kétharmad-egyharmad arányt. A jelenlegi 18 bizottság számát érdemben nem növelnék a kormánypártok, és arra is javaslatot tettek, hogy ne emelkedjenek a bizottságok pénzügyi keretei; azonban a pártok képviselői abban tudtak csak megállapodni, hogy tovább folytatják az egyeztetést a bizottsági struktúráról. A KDNP-s Harrach Péter az ülésen közölte azt is, hogy nem támogatják a szocialisták javaslatát, miszerint legyen önálló számvevőszéki bizottság.

Répássy Róbert a megbeszélés végén az LMP felvetésére arra tett javaslatot, hogy a házbizottság vizsgálja majd meg, hogyan lehet növelni az Országgyűlés nyilvánosságát. Az ülés végén a pártok képviselői abban állapodtak meg, hogy péntek reggel nyolc órakor ülnek össze újra, hogy a még fennmaradó kérdéseket tisztázzák.

Egy KDNP-s alelnök lesz

A parlament három kormánypárti alelnöke közül kettőt várhatóan a Fidesz és egyet a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) adhat majd – mondta el Harrach Péter, a KDNP frakció szerdán megválasztott vezetője az MTI kérdésére az Országgyűlés alakuló üléséről szóló egyeztetés után.

Harrach Péter elmondta, a KDNP-frakcióban egyetértés körvonalazódik a leendő alelnök személyéről, de döntés később születik majd, s addig nevet sem szeretne elárulni. A frakcióvezető szólt arról is, hogy minden parlamenti bizottságnak lesz legalább egy kereszténydemokrata tagja, de lesz olyan testület, ahová várhatóan több tagot is delegálhatnak majd. A következő feladat a bizottsági tagok kijelölése, a szerdai megállapodás és a Fidesszel folytatandó egyeztetés után derül az ki, ki lehet kereszténydemokrata színekben bizottsági elnök, illetve alelnök – fűzte hozzá.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.