Megszűnik a Bajnai-kormány megbízatása

A Bajnai-kormány megbízatása az új Országgyűlés pénteki megalakulásával megszűnik, de ügyvezetőként hivatalban marad az új kabinet felállásáig.

MNO
2010. 05. 14. 11:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az alkotmány szerint ez idő alatt a kormány gyakorolja mindazokat a jogokat, amelyek a kormányt megilletik, nemzetközi szerződést azonban nem köthet, és rendeletet csak a törvény kifejezett felhatalmazása alapján, halaszthatatlan esetben alkothat.

Ez vonatkozik a kormányfőre is: az alaptörvény kimondja, hogy a miniszterelnök utódja megválasztásáig ügyvezető miniszterelnökként gyakorolja hatáskörét, de új miniszter kinevezésére, felmentésére javaslatot nem tehet, és rendeletet csak a törvény kifejezett felhatalmazása alapján, halaszthatatlan esetben alkothat.

A központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvény emellett rögzíti azt is, hogy a miniszterelnök megbízatásának megszűnése egybeesik a kormány megbízatásának megszűnésével.

Szollár Domokos az MTI-nek nyilatkozva emlékeztetett arra: a kormány a jogszabályi korlátokon túl önmagát is korlátozta a kormányrúd átadása előtt. Bár a kormány megbízatása csak péntektől szűnik meg, a Bajnai-kormány már az elmúlt időszakban sem hozott olyan intézkedéseket, amelyek megkötnék a következő kormány kezét.

Felidézte: a kormány január közepén döntött arról, hogy a választások előtti időszakban több területen – például személyi kérdésekben, az állami vagyon átruházásáról, közbeszerzésekről vagy éppen támogatási szerződésekről – döntési moratóriumot rendelt el. A döntési moratórium mindamellett, hogy tiszta helyzetet teremt a következő kormány számára, a gyors és akadálymentes átadás-átvételhez is hozzájárul.

Annak érdekében, hogy a válságkezelő munka folyamatos maradjon, az új kormány gyorsan fel tudjon készülni, vagyis valóban gördülékeny legyen az átadás-átvétel folyamata, további intézkedéseket is hozott a Bajnai-kabinet – tette hozzá.

A kormányszóvivő közölte: az egyes minisztériumok és egyéb intézmények gazdálkodásának gyors és teljes körű megismerhetőségét szolgálta, hogy a kormány az államháztartás általános pénzügyi helyzetéről és jövőbeni kötelezettségeiről, vállalásairól szóló jelentését jogszabályi kötelezettségének eleget téve az Állami Számvevőszék számára megküldte, illetve március 26-án – 15 nappal a választások előtt – a minisztériumok, illetve a nem miniszterek alá tartozó kormányzati szervek közzétették honlapjukon a közpénzekkel való gazdálkodásukról tájékoztató dokumentumokat. Ezek az adatok mindenki számára teljes mértékben megismerhetők, így nyomon követhető a köztársaság és az köztársaság intézményeinek működése, gazdálkodása – hangoztatta.

Szollár Domokos emlékeztetett arra is: a Bajnai-kormány továbbá a törvényi kötelezettségen felül is bővítette a nyilvánosságra hozandó adatok körét, az üvegzsebtörvény előírásait kibővítve nemcsak az ötmillió forintot meghaladó, hanem az alacsonyabb értékű szerződéseket, vagyis minden szerződést fel kell tüntetni a tárcák honlapján annak érdekében, hogy teljes mértékben átlátható és követhető legyen a közpénzek elköltése.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.