Tizenöt év után börtönbe csukják Horn államtitkárát

Másfél évtized után lezárult az Ok-Tat-ügy: a Horn-kormány oktatásügyi minisztériumában lezajlott több száz milliós csalássorozat ügyében szerdán a Fővárosi Ítélőtábla négy embert egy-két év közötti letöltendő, négyet pedig felfüggesztett szabadságvesztéssel sújtott jogerősen.

MNO
2010. 05. 05. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több vádpontból álló tényállás szerint az oktatási tárca magas rangú tisztviselői, köztük egy helyettes államtitkár, pályázatok során összejátszottak egy céggel, hogy eltulajdonítsák a közpénzt.

Az egyik vádpont szerint az Országos Közoktatási Intézet 1995. december 21-én a tárca megbízásából pályázatot hirdetett számítástechnikai, informatikai és művészeti szakoktatók továbbképzésének lebonyolítására. A pályázat beadási határideje az év december 31. volt. A győztes Ok-Tat Kft.-t már 1996. január 3-án értesítették az eredményről.

A vádirat szerint a pályázat benyújtásakor a kft.-t még nem alapították meg, sem társasági szerződéssel, sem cégbejegyzési kérelemmel nem rendelkezett. A másodrendű vádlott cégvezető a titkárnőjét, az elsőrendű vádlottat kérte fel arra, hogy a társaság alapításával kapcsolatos teendőket elvégezze, s a céget a pályázattal kapcsolatos tárgyalások és pénzfelvételek során hamis néven képviselje.

Az Országos Közoktatási Intézet a január 25-én megkötött szerződés alapján pályázati költségként összesen 298 millió forintot utalt át a kft.-nek. Ugyanakkor az elvégzett munka csak néhány millió forint értékű volt, így ebben az egyetlen vádpontban több mint 290 millió forint közpénz tűnt el. Az elsőfokú ítélet e vádpont kapcsán kitért arra, hogy két minisztériumi dolgozó a cégvezető édesapjának házába ment, ahol több tízmillió forintnyi pénzen osztozkodtak vádlott-társaikkal.

Az elsőfokú ítélet tartalmazta azt is: a Művelődési és Közoktatási Minisztérium (MKM) működése az 1995–1996-os években nem volt rendezett. Az MKM irattározási rendszere, a külső cégektől átvett anyagok nyilvántartása és tárolása áttekinthetetlen volt. A helyettesítési jogkörök nem voltak megfelelően szabályozva, a minisztérium saját belső vizsgálatának megállapítása szerint a vizsgált időszakban mintegy kétszáz irat eltűnt, az egyes munkakörökben a személyi váltások átadás-átvétel nélkül történtek. Ezek a körülmények jelentősen megkönnyítették a visszaéléseket, utólag tisztázhatatlanná, bizonyíthatatlanná tették az egyes események pontos feltárását.

Az ügyben az oktatási tárca akkori közigazgatási államtitkára, Honti Mária tett feljelentést 1996-ban. Az ítélőtábla szóbeli indokolásában elhangzott, hogy az 1995–1996-ban történt cselekmények miatt, több mint fél évtizedes nyomozás után, 2001-ben történt vádemelés, majd nyolc évig tartó elsőfokú bírósági eljárás kezdődött el, amelyet egyszer bíróváltás szakított meg. Az elsőfokú ítéletet 2009 márciusában hirdette ki a Fővárosi Bíróság. Eszerint a tucatnyi vádlott közül ketten kaptak letöltendő szabadságvesztést: 1 év 8 hónap börtönt a másodrendű vádlott, az örmény származású cégvezető, akit Tbilisziben fogtak el a hatóságok 1998 augusztusában. Egy másik, szintén a céghez köthető vádlottat 1 év börtönre ítéltek első fokon, a többiek felfüggesztett szabadságvesztést kaptak, vagy még azt sem.

Fellebbezések folytán került másodfokon a Fővárosi Ítélőtáblára az Ok-Tat-ügy, amelyben a harmadik tárgyalási napon, szerdán hirdették ki a jogerős határozatot. A Fővárosi Ítélőtábla – súlyosbítva az elsőfokú büntetéseket – két felfüggesztett szabadságvesztést letöltendőre változtatott. Feltehetőleg ennek a két volt minisztériumi dolgozónak kell majd fogházba vonulnia, mert a két, első fokon tavaly már letöltendőre ítélt ember, aki a cégnél dolgozott, már évekkel ezelőtt előzetes letartóztatásban kitöltötte büntetését.

A súlyosbítás kapcsán a szóbeli indoklásban elhangzott: a tábla osztotta a cégvezető korábbi vádlotti felszólalását, amely szerint igazságtalan, hogy neki börtönbe kell vonulnia, míg az ugyanazon cselekményben részt vevő minisztériumi vezetők, „akik szatyorban hordták ki a pénzt a minisztériumból”, szabadlábon maradhatnak. A tábla szerint is korrigálni kellett az elsőfokú ítélet büntetéskiszabásának ezen aránytalanságait, ezért súlyosbították másodfokon a minisztériumi dolgozók 1 év 4 hónapos, illetve 1 év 2 hónapos szabadságvesztését felfüggesztettről végrehajtandóra.

A tanácselnök megjegyezte, hogy hasonló, több száz milliós vagyon elleni bűncselekmények ügyében a törvény szerint kiszabható 2-től 8 évig terjedő büntetési keretek között öt év körüli szabadságvesztés számít tipikusnak az ítélkezési gyakorlatban. Jelen ügyben az elkövetett bűncselekmények tárgyi súlyához képest enyhe, 1-2 év közötti szabadságvesztések indoka csakis a jelentős időmúlás. Az indoklás szerint a vádlottak máig tartoznak a minisztériumnak, de ez az igény csak polgári peres úton érvényesíthető. A tanácselnök megjegyezte azt is: nem látja szakmai indokát annak, hogy egy ilyen ügyben hat évig tart a nyomozás, és nyolc évig az elsőfokú bírósági eljárás.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.