Több hiányosság – Ombudsmani bírálat a távozó kormánynak

Bírálja a kisebbségi ombudsman a kormány programját, amelyet roma diplomások foglalkoztatására dolgozott ki; Kállai Ernő szerint hibás volt a tervezés és a végrehajtás is.

MNO
2010. 05. 02. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kállai Ernő a kormányprogramot vizsgáló, az MTI birtokába került jelentésében több hiányosság mellett arra is rámutatott: a tervezett kétszáz helyett mindössze 46 fiatallal kötöttek szerződést március közepéig, ráadásul nem a célcsoporthoz tartozó álláskeresők is bekerültek a pályázók, majd a foglalkoztatottak körébe. Jelentésében az országgyűlési biztos ajánlásokat is megfogalmazott.

Bajnai Gordon tavaly szeptemberben a Romaversitas Alapítvány tanévnyitóján jelentette be, hogy kormány kétszáz roma diplomás felvételét kezdeményezi a közigazgatásba. A program összköltségére 100 millió forint uniós támogatás állt rendelkezésre, míg a pályakezdők első évi fizetésére 1 milliárd forintot különítettek el azzal a feltétellel, hogy az új munkahelynek további egy évig továbbfoglalkoztatási kötelezettsége van. A programra csaknem ötszázan pályáztak, közülük 287-en feleltek meg a feltételeknek, és 170-en tettek eredményes közigazgatási versenyvizsgát március végéig. A nemzeti és etnikai jogok országgyűlési biztosa több panasz nyomán vizsgálta a programot. Jelentésében rámutatott: március 19-ig mindössze 46 pályázóval kötöttek foglalkoztatási megállapodást.

Az ombudsman szerint mivel nem volt fontos annak tisztázása, hogy a pályázók romák-e, ezt a jelentkezési lap kitöltésével adottnak tekintették, nem lehet kizárni, hogy más nem roma diplomások is megpróbáltak bekerülni a program keretében foglalkoztatottak körébe. Sajtóhírek alapján emlékeztetett arra, hogy több pályázó azt állította: sorsközösséget érez a romákkal, és egyébként sincs munkája, ezért jelentkezett. Rámutatott arra is: mivel a pályázók adatait, ide értve származásukat, több évig kell kezelni, sérülhetnek adatvédelmi jogaik. Kállai a legnagyobb hiányosságot a tényleges álláslehetőségeknél tapasztalta: tavaly decemberben 77 szervezet 713 üres álláshelyet jelzett, de a feltételek alaposabb áttanulmányozása után többségük visszalépett – írta.

A programban meghirdetett 200 diplomásnak szóló álláslehetőség a kisebbségi biztos szerint valójában „igen szerény, és jelképesnek nevezhető célkitűzés”, mert csak a központi közigazgatásból 67 ezer ember hiányzik, az igazságügyben, valamint az önkormányzatoknál pedig a létszámhiány több tízezerre becsülhető. Úgy fogalmazott, „amennyiben erős a kormányzati elköteleződés a roma középosztály létrehozására”, amelyhez elengedhetetlen, hogy segítsék a romák bekerülését a közigazgatásba, igazságszolgáltatásba és támogassák normaadó szerepüket, a program „sokkal nagyobb körültekintést igényelt volna”.

Az országgyűlési biztos felhívta a figyelmet arra is: a kisebbségi törvény lehetőséget ad a miniszternek, hogy meghatározza az általa irányított vagy felügyelt államigazgatási szerveknél azokat a munkaköröket, amelyekben nem kell pályázati eljárást lefolytatni, míg az önkormányzatoknál ezt a helyi rendeletben kell rögzíteni. Az így felvettek a próbaidő alatt is letehetik a versenyvizsgát, és e kör teljes létszáma elérheti a hivatali létszám három százalékát is – ezzel azonban láthatóan nem kívántak élni. Vizsgálata alapján az ombudsman „a hibás programtervezés (...) jövőbeli kiküszöbölése érdekében” több ajánlást is megfogalmazott a kormánynak.

Szollár Domokos kormányszóvivő április közepén jelentette be, hogy a kormány az önkormányzatokra is kiterjeszti a roma diplomások foglalkoztatási programját. Az önkormányzatok is pályázhatnak az uniós forrásra a programban részt vevők foglalkoztatásához.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.