40 ezren még mindig veszélyben, 89 ház omlott össze Borsodban

Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 138 településen védekeznek jelenleg is az árvíz ellen, a folyók áradása még több mint 40 ezer embert veszélyeztet – mondta Varga Mihály mérnök ezredes, a megyei védelmi bizottság titkára kedd délelőtt az MTI-nek. Eddig 113 településről 5046 embert kellett kitelepíteni.• Árvíz: fosztogatókról keringenek hírek, állandó a rendőri jelenlét + Videó

MNO
2010. 06. 08. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az árvíz miatt összesen 11 460 épület van veszélyben, huszonhat településen 89 ingatlan omlott össze. Összességében 4502 embert kellett kitelepíteni az otthonából, van, aki már visszatérhetett. A védelmi bizottság titkára azt is elmondta: sikerült kimenteni a vízből 1930 állatot.

Dobson Tibor, az árvízi védekezésre kinevezett miniszteri biztos szóvivője kedd hajnalban az MTI-nek azt mondta: 54 500 háziállat pusztult el az árvíz miatt, 54 ezer baromfi, a többi kecske, juh és egyéb háziállat.

Varga Mihály, a megyei védelmi bizottság titkára közölte azt is: a megye folyóin 569 kilométer hosszon van védelmi készültség, csak az elmúlt huszonnégy órában több mint 16 ezren védekeztek. A fegyveres erők, a rendvédelmi szervek állományából mintegy 6500-an voltak a gátakon.

Használhatatlanná vált a terület

Gyakorlatilag használhatatlanná vált a munkaterület az ongai bányában, miután egyetlen éjszaka alatt elöntötte a környező tavak árvize.

Csont Csaba, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság árvízvédelmi osztályának vezetője az MTI-nek kedden azt mondta: már kitelepültek az útra, onnan védekeznek. Hozzátette: az Ongánál lévő tavak esetében már egyik tó folyik át a másikba. A védekezéssel egy időben ezek köré is körtöltéseket építettek. Mindezzel körülbelül két napot tudtak nyerni, hogy a bányát ne nyelje el a víz, és meg tudják védeni azt a kis száraz területet, ahol dolgoztak.

A honvédségtől pluszsegítséget kértek, a helikopterek megállás nélkül, folyamatosan szállítják a védekezési anyagokat a Hernádba torkolló Vadász-patakhoz. Az itt lévő gátsérüléshez zúzott követ használnak a töltés elzárásához. Ezzel próbálják megfékezni az átbukó áradatot.


A Tiszára koncentrálják az erőket

Bár a Sajó és a Hernád lassú apadásnak indult, az árvízi védekezésnek még koránt sincs vége, a szakemberek már felkészültek a Tisza rendkívüli áradására – mondta az árvízi védekezésre kinevezett miniszteri biztos az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának ülésén kedden. Bakondi György a bizottság előtt – amely nem volt határozatképes, mert a Fidesz-KDNP-s tagok frakcióülésen vettek részt, így az elnök tanácskozás jellegűvé minősítette az ülést – azt mondta: már felkészültek a Tisza rendkívüli áradására, így Szolnok térségében felhalmozták a homokzsákokat, műszaki eszközöket, az emberek pedig készültségben állnak, de remélik, a 2000-es rekord szintet nem éri el a vízszint.

A miniszteri biztos közölése szerint kedd reggelig 113 településről 5046 embert kellett kitelepíteni, a legtöbben, 4052-en Borsodból kényszerültek elhagyni otthonukat. Az ország 11 megyéjében, 3088 kilométeren folyik árvízi védekezés, jelenleg a legkritikusabb helyzet Sajó és a Hernád torkolatánál van. „Huszonhat településen 93 épület dőlt össze” – fűzte hozzá.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.