Az árvíz miatt összesen 11 460 épület van veszélyben, huszonhat településen 89 ingatlan omlott össze. Összességében 4502 embert kellett kitelepíteni az otthonából, van, aki már visszatérhetett. A védelmi bizottság titkára azt is elmondta: sikerült kimenteni a vízből 1930 állatot.
Dobson Tibor, az árvízi védekezésre kinevezett miniszteri biztos szóvivője kedd hajnalban az MTI-nek azt mondta: 54 500 háziállat pusztult el az árvíz miatt, 54 ezer baromfi, a többi kecske, juh és egyéb háziállat.
Varga Mihály, a megyei védelmi bizottság titkára közölte azt is: a megye folyóin 569 kilométer hosszon van védelmi készültség, csak az elmúlt huszonnégy órában több mint 16 ezren védekeztek. A fegyveres erők, a rendvédelmi szervek állományából mintegy 6500-an voltak a gátakon.
Használhatatlanná vált a terület
Gyakorlatilag használhatatlanná vált a munkaterület az ongai bányában, miután egyetlen éjszaka alatt elöntötte a környező tavak árvize.
Csont Csaba, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság árvízvédelmi osztályának vezetője az MTI-nek kedden azt mondta: már kitelepültek az útra, onnan védekeznek. Hozzátette: az Ongánál lévő tavak esetében már egyik tó folyik át a másikba. A védekezéssel egy időben ezek köré is körtöltéseket építettek. Mindezzel körülbelül két napot tudtak nyerni, hogy a bányát ne nyelje el a víz, és meg tudják védeni azt a kis száraz területet, ahol dolgoztak.
A honvédségtől pluszsegítséget kértek, a helikopterek megállás nélkül, folyamatosan szállítják a védekezési anyagokat a Hernádba torkolló Vadász-patakhoz. Az itt lévő gátsérüléshez zúzott követ használnak a töltés elzárásához. Ezzel próbálják megfékezni az átbukó áradatot.
A Tiszára koncentrálják az erőket
Bár a Sajó és a Hernád lassú apadásnak indult, az árvízi védekezésnek még koránt sincs vége, a szakemberek már felkészültek a Tisza rendkívüli áradására – mondta az árvízi védekezésre kinevezett miniszteri biztos az Országgyűlés fenntartható fejlődés bizottságának ülésén kedden. Bakondi György a bizottság előtt – amely nem volt határozatképes, mert a Fidesz-KDNP-s tagok frakcióülésen vettek részt, így az elnök tanácskozás jellegűvé minősítette az ülést – azt mondta: már felkészültek a Tisza rendkívüli áradására, így Szolnok térségében felhalmozták a homokzsákokat, műszaki eszközöket, az emberek pedig készültségben állnak, de remélik, a 2000-es rekord szintet nem éri el a vízszint.
A miniszteri biztos közölése szerint kedd reggelig 113 településről 5046 embert kellett kitelepíteni, a legtöbben, 4052-en Borsodból kényszerültek elhagyni otthonukat. Az ország 11 megyéjében, 3088 kilométeren folyik árvízi védekezés, jelenleg a legkritikusabb helyzet Sajó és a Hernád torkolatánál van. „Huszonhat településen 93 épület dőlt össze” – fűzte hozzá.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.