A korábbi kormányok miatt egyre több az állami gondozott?

Egyre több gyermek kerül állami gondozásba Magyarországon. Az elmúlt évben 7-8 százalékkal emelkedett a szétszakított családok száma. Ennek legfőbb okai a gazdasági válság okozta mélyszegénység, munkanélküliség, amelyek olyan deviáns viselkedést okoznak a szülőknél, ami miatt egyre több gyermek válik veszélyeztetetté a családokban.

MNO
2010. 06. 07. 15:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az állami gondozásba kerülő gyermekek többsége 3 év alatti vagy 13-17 éves. Magatartászavarral, beilleszkedési gondokkal küzdenek, otthon rendszeresen verik őket. A szülők egy része örül annak, ha elveszik tőle a gyermeket vagy a gyermekeket, mert utána felelősség nélkül folytathatják züllött életvitelüket.

„Nyilvánvalóan tudjuk, hogy a romló anyagi helyzet maga után hozhat olyan deviáns viselkedési módokat, játékgépezést, alkoholizmust, amivel a szülők már a gyereket veszélyeztetik. Ekkor valóban negatív vonzata lehet az anyagi okoknak. Ez egyre erősödő probléma” – fogalmazott Szügyi János, a Csongrád Megyei Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat igazgatója.

Az otthoni mintákat követik

A gyermekek egy része – egyéb választás híján – az otthon látott mintát követi. „Nem járnak iskolába, csavarognak, esetleg alkoholhoz, drogokhoz nyúlnak, és nem tudja a szülő fegyelmezni, visszatartani őket. Általában ez a legnagyobb probléma. És szóba kerül néha a bűnözés is” – mondta Juhász Ilona gyermekvédelmi szakember.

Az állami gondozottak számának emelkedéséért a szakemberek az elmúlt időszak szociálpolitikáját is hibáztatják. Szerintük a korábbi kormányok nem fordítottak kellő figyelmet a megelőzésre és a szülők felvilágosítására.

„Amikor már komoly probléma lépett fel, ott nem tudott az elmúlt 8 év olyan hatékony támogatáspolitikát – preventív családpolitikát – megvalósítani, amelynek ne az lett volna a folyománya, hogy a gyermekek minél intenzívebb módon éljék meg ezt a nehézséget és kerüljenek védelembe. Azt gondolom, hogy elhibázott lépések sorozata történt és jóval hatékonyabban, körültekintőbb módon kellett volna kezelni a preventív családpolitikai szempontokat” – nyilatkozta Kothencz János, az Állami Gondoskodásban Élő és Veszélyeztetett Fiatalok Támogatásáért Alapítvány vezetője.

Az előző kormányok költségvetési megszorításai a gyermekvédelmi intézményrendszert is érintették.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.