A bizottság döntött a múlt pénteken Cser-Palkovics András és Rogán Antal fideszes képviselők által benyújtott jogszabálycsomag alkotmánymódosításra vonatkozó részének általános vitára való alkalmasságáról is.
Az ülésen Cser-Palkovics András elmondta, hogy szándékuk szerint módosulna az alkotmány 61. szakasza: ide beemelnének egyes, a kor követelményeinek megfelelő, a médiaszabályozás terén elengedhetetlen fogalmakat, illetve egyértelművé tennék a kétharmadot igénylő szabályozási köröket.
Cser-Palkovics András azzal indokolta az előterjesztés gyors tárgyalását, hogy a Magyar Televíziónak (MTV), valamint az Országos Rádió és Televízió Testületnek (ORTT) hosszú ideje nincs elnöke, s az MTV-nek 6,5 milliárd forintos adóssága van. Hangsúlyozta, hogy most egy kerettörvény-javaslatról van szó, amely segíti egy későbbi, új médiatörvény elfogadását.
Mandur László (MSZP) a jogalkotásról szóló jogszabályra hivatkozva kiemelte, hogy a médiát érintő jogszabály hatását annak elfogadása előtt vizsgálni kellene, s az érdekképviseleteket előzetesen be kellene vonni az előkészítésbe. Véleménye szerint a közszolgálati rendszer gyors átalakítására kevés a Fidesznek az az érve, hogy az MTV-nek és az ORTT-nek hosszú ideje nincs elnöke.
A szocialista képviselő közölte: a Fidesz előterjesztése megbonthatatlan hatalmi pozíciók kiépítéséről szól és süt belőle a politikai szándék. Ezért azt javasolta a képviselőknek, hogy az előterjesztést ne vegyék tárgysorozatba. Mandur László azt hangoztatta: felelőtlen eljárás az, hogy a képviselők, a szakértők számára nem állt rendelkezésre egyetlen munkanap sem a tervezet áttekintésére. Hozzáfűzte, hogy éppen ezért a bizottságban zajló általános vitában nem fog részt venni.
A Jobbik részéről Novák Előd is kifogásolta, hogy nem volt elég idő a tervezet elolvasására. Ezért Novák Előd és Pörzse Sándor jobbikos képviselők, valamint az MSZP-s Mandur László kivonult az ülésről. Karácsony Gergely, a bizottság LMP-s alelnöke, valamint a szocialista Hiller István és Vitányi Iván a téma tárgyalásakor már nem volt jelen az ülésen.
A bizottság – az ellenzéki képviselők távolmaradása miatt – nem szavazott arról, hogy a kulturális és sajtóbizottságon belül alakuljon albizottság a médiatörvénnyel kapcsolatos előterjesztések megtárgyalására.
Cser-Palkovics András és Rogán Antal fideszes képviselők múlt pénteken nyújtották be az öt előterjesztést tartalmazó médiacsomagot. A két képviselő ebben kezdeményezi, hogy hozzák létre a Közszolgálati Közalapítványt a Magyar Televízió, a Magyar Rádió, a Duna Televízió közalapítványainak és a Magyar Távirati Iroda tanácsadó testületének jogutódjaként. Az előterjesztés szerint a közmédiumok nonprofit részvénytársaságokká alakulnak, de önállóak maradnak.
Az előterjesztők létrehoznák továbbá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot, amelynek autonóm államigazgatási szerve a Médiatanács lenne. A csomagnak része egy alkotmánymódosítási javaslat, egy nagy terjedelmű – a médiát és a hírközlést szabályozó egyes törvények módosításáról szóló – előterjesztés, két országgyűlési határozat, valamint a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló indítvány.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.