Az új államfőről és kilenc törvényről szavaz az Országgyűlés

Jövő hétfőn kilenc törvényjavaslat zárószavazását tartja az Országgyűlés, ezek között szerepel két alkotmánymódosítás, és kettő, a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött törvény újbóli elfogadása – derül ki az előzetes napirendből. A kétnapos ülésen megválasztják az új államfőt, valamint az ÁSZ elnökét és alelnökét.

MNO
2010. 06. 24. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hosszú napja lesz hétfőn az országgyűlési képviselőknek, mert amellett, hogy megválasztják az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnökét és alelnökét, tíz javaslat zárószavazását is megtartják: kilenc törvényjavaslatról és egy határozati javaslatról döntenek. A kilenc törvényjavaslat között szerepel az a kettő, amelyet Sólyom László hétfőn megfontolásra küldött vissza az Országgyűlésnek, ezek az alkotmánynak, illetve az alkotmánybírósági törvénynek az alkotmánybírákat jelölő bizottság összetételére vonatkozó szabályait módosítják.

A kilenc törvényjavaslat között van két alkotmányt módosító indítvány is: az egyik az önkormányzati választásokhoz kötődik, nevesíti az alkotmányban az alpolgármesteri tisztséget, a másik az újonnan elfogadtatni tervezett médiaszabályokhoz kapcsolódik. Utóbbiban átírnák a véleménynyilvánítás-, és sajtószabadságról szóló paragrafust. Rögzítik: a Magyar Köztársaságban mindenkinek joga van a véleménynyilvánítás és a szólás szabadságához, továbbá a közérdekű adatok megismeréséhez, valamint terjesztéséhez; a Magyar Köztársaság elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét; a demokratikus közvélemény kialakítása érdekében mindenkinek joga van a megfelelő tájékoztatáshoz a közügyek tekintetében.

Kimondanák az alkotmányban azt is, hogy nemcsak a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény, valamint a sajtószabadságról szóló törvény elfogadásához van szükség a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának szavazatára, hanem a médiatartalmak alapvető szabályairól rendelkező törvény, továbbá a médiaszolgáltatások felügyeletéről szóló törvény elfogadásához is. A médiacsomag egy másik eleméről is döntenek hétfőn: zárószavazást tartanak a médiát és hírközlést szabályozó egyes törvényekről. E jogszabály hozza létre a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságot, amelynek elnökét a miniszterelnök nevezi ki 9 évre.

Hétfőn döntenek a képviselők arról a határozati javaslatról is, amely rendelkezik a 45 tagú, országgyűlési képviselőkből álló, az új alkotmányt előkészítő eseti bizottság létrehozásáról. Szintén hétfőn hat törvényjavaslat részletes vitáját is lefolytatják a képviselők, és négy általános vitát is megkezdenek, közte a költségvetés módosítását, amely a pártok állami támogatásából von el 15 százalékot, és a sajtószabadságról, a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló törvényjavaslatét is.

Kedden az államfőválasztás mellett az előzetes tervek szerint napirenden lesz a polgári törvény (Ptk.) hatályba nem lépéséről szóló törvényjavaslat általános vitája is. Ezt követően, délután a köztársaságielnök-jelöltek 10-10 percben ismertethetik programjukat, majd titkos szavazást tartanak a jelöltekről. Ha az első forduló eredményes, azaz az egyik jelelt megszerezte az első körben a képviselők kétharmadának szavazatát, az új államfő leteszi hivatali esküjét.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.