Balsai expozéjában elmondta: céljuk a több mint húsz éve hatályos, és azóta szinte változatlan alkotmány leváltása. Emlékeztetett, hogy az alaptörvény preambuluma is a szöveg ideiglenességét hangsúlyozza. Balsai arra is kitért, hogy az alkotmányozás az előző ciklusokban – így már a Horn-kormány idején – is napirenden volt, így az eseti bizottság támaszkodhat a korábbi évek munkájára. Közölte, hogy az előterjesztők két módosító indítványt támogatnak. Ellenzéki javaslatra elfogadják, hogy az eseti bizottságnak egy helyett két ellenzéki, és csak egy kormánypárti alelnöke legyen, illetve egyetértenek azzal, hogy a testület az alkotmány alapelveire vonatkozó határozati javaslatot 2011. június 30. helyett már az idei év végéig az Országgyűlés elé terjessze. Nagy munka vár a képviselőkre – mondta Balsai István, hozzátéve, ezt jelzi, hogy az eseti bizottság munkájában a jelenlegi parlamenti képviselők több mint egytizede (45 fő) részt vehet.
A jelenlegi alkotmány mögött nincs társadalmi szerződés
Mátrai Márta, a Fidesz vezérszónoka arról beszélt: az alaptörvény továbbra is az 1949. évi XX. törvény nevet viseli, s ezért sok bírálat éri, mondván, hogy „ez még mindig a Rákosi-féle alkotmány”. A politikus elmondta, hogy a hatályos alkotmány mögött nincs érvényes társadalmi szerződés, és a nép hatalomgyakorlását is csak a retorika szintjén emlegeti. Mátrai szerint a népszuverenitás elve a jelenleginél „emelkedettebb” megfogalmazást igényelne az alaptörvényben. Azt is kifogásolta, hogy a hatályos alkotmányban a polgárok gazdasági, szociális, egészségügyi és környezeti alapjogai elnagyoltan, csak jelszószerűen szerepelnek.
Mátrai aláhúzta, hogy az állampolgárok az országgyűlési választáson világossá tették: új, a nemzeti együttműködésen alapuló rendszerre van szükség, amelynek alappillérei a munka, az otthon, a család, az egészség és a rend. Mint mondta, Magyarország a nemzeti együttműködés rendszerének megteremtésével ismét a térség éllovasa lehet. Az új alkotmányról szólva Mátrai elmondta, annak az ország és a polgári demokrácia stabilitását kell szolgálnia, továbbá hogy az alaptörvényt a polgári értékrendre alapozva kell megalkotni. Példaként említette a gyermekvállalás támogatását, az egészség védelmét és a felemelkedésükért tenni akarók támogatását.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.