Balczó Zoltán jobbikos képviselő szociális gazdaságot szorgalmazott. Azt mondta, a nemzetközi nagytőke privatizálta az ipar túlnyomó részét, és a kereskedelmet is uralja, a kistermelőkkel megalázó feltételekkel köt szerződést, kivonja a profitot az országból, a helyi termelés megszűnt. Mindennek megváltoztatásához szerinte a helyi szociális gazdaság lehet alkalmas eszköz, amely kézbe veszi a teljes termelési és értékesítési láncot, és szövetkezeti alapon működik, önkormányzati ellenőrzés mellett. A kérdés szerinte az, hogy a kormányváltás „helytartócserét” vagy nemzeti érdekű változást hoz-e.
Réthelyi: A legjobb eszköz a munka
Réthelyi Miklós, a nemzeti erőforrások minisztere hangsúlyozta: a kormányprogram munkaközpontú társadalmat és gazdaságot jelöl meg célként, a szegénységből kivezető legjobb eszköz a munka. Szükségesnek nevezte a szociális gazdaság eszközeinek használatát, azt mondta, a kormány elsődleges feladata a szociális gazdaság, a társadalmi vállalkozások működését támogató, segítő környezet kialakítása.
Az MSZP-s Szabó Vilmos arról beszélt, hogy a szocialisták hétfőn nem a nemzeti együttműködésre, összetartozásra mondtak nemet, hanem azt akarták kifejezni, hogy az alapvető nemzeti kérdésekben konszenzusos állásfoglalás kialakítását tartják szükségesnek. Azt akarták többek között – mondta –, hogy ne felszaggassák, hanem gyógyítsák a sebeket, és ne osszák fel a parlamentet hívőkre és nem hívőkre. A Trianonnal „elkövetett bűn” nem adhat felmentést más bűnökre – jelentette ki az MSZP-s képviselő, aki szerint idesorolható például a numerus clausus, a bécsi döntés és a Don-kanyar tragédiája is.
Lukács Tamás (KDNP) Szabó Vilmos felszólalására reagálva közölte: jó kormányzást csak nemzeti alapon, értékek alapján lehet végrehajtani. Amikor mi nemzeti értékekről beszélünk, akkor nemet mondunk a kozmopolitizmusra és az internacionalizmusra – hangoztatta a politikus, aki szerint ideje elérni, hogy a nemzeti szót ne lehessen többé szitokszóként használni. Úgy értékelte, a társadalomban tetten érhető két veszély, a reménytelenség és a csodavárás ellen – mondta – a nemzeti együttműködésben megjelölt célokkal lehet küzdeni.
Balsai: Fel kell tárni a sötét, korrupt ügyek mocsarát
A fideszes Balsai István arról beszélt napirend előtt, hogy a kormány új, rend szervezte országot épít, amely tiszta alapokon áll, ehhez pedig fel kell tárni a „sötét, korrupt ügyek mocsarát”. Közölte: egyrészt fel kell deríteni az állam és a közvagyon privatizációs visszaéléseit, másrészt felelősségre kell vonni az elkövetőket, vissza kell szolgáltatni a vagyontárgyakat. Hozzátette: meg kell nevezni az elkövetői kört és a kedvezményezetteket egyaránt. Mint mondta, megkezdték a munkát, és a korrupciós ügyek feltárásához bizonyos törvénymódosításokra is szükség lehet.
(mti)