A Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatásért felelős államtitkára hétfőn azt kérte az árvíz sújtotta borsodi települések jegyzőitől, hogy rendkívüli szünet elrendelésével zárják le az idei tanévet azokban az oktatási intézményekben, ahol a tanítás ellehetetlenült, valamint ott, ahol az iskolába járó diákok meghatározó többsége súlyosan veszélyeztetett településeken él, és az elmúlt napokban a családjukkal együtt kitelepítették őket.
Ennek megfelelően a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Edelényben hétfőn le is zárták a tanévet, mert a Bódva áradása miatt több napja nem járnak iskolába a gyerekek. Hétfőn, kedden, illetve szerdán véget ért a tanév Kazincbarcikán, Lakon, Szendrőn, Szendrőládon, Perkupán, Ónodon, Felsőzsolcán, Alsózsolcán, Sajóládon, Ongán és Bőcsön, valamint Miskolcon is bezárt az iskola a katonák és más segítők elszállásolása miatt.
A Baranya megyei Szederkényben 210 gyermek nem tudott óvodába, iskolába menni, ezért a tanévet hétfőn lezárták. Kedden a Csepel-szigeten található szigetmonostori Zöld Sziget Általános Iskolában is befejezték a tanévet.
Az Oktatási Hivatal az MTI kérdésére közölte: a 2009–2010-es tanévben az óvodásokkal együtt összesen 1 762 907-en vettek részt a közoktatásban 152 706 főállású pedagógus vezetésével. Általános iskolába 775 741-en jártak, 74 241 főállású pedagógus foglalkozott velük. Szakiskolában 135 268-an tanultak 8824 tanár vezetésével. A speciális szakiskolákat 10 017-en látogatták, ott 1499 pedagógus dolgozott. Gimnáziumot 239 992 tanuló választott, 18 363 tanár oktatta őket. Szakközépiskolában pedig 273 344 diák tanult 19 772 pedagógus felügyelete alatt. A tanév első napja 2009. szeptember 1-je volt, utolsó napja hivatalosan június 15-e lesz. A tanítási napok száma 183, illetve a nappali oktatás rendje szerint működő középiskolákban és szakiskolákban 182.
A több mint 1,4 millió diák a két és fél hónapos szünidőben számtalan tábor és színes program közül választhat.
Elek Ányos, a Táboroztatók Országos Egyesületének (TOE) szóvivője az MTI-nek korábban elmondta: a gazdasági válság miatt a szülők inkább más területekről vonnak el pénzt a családi költségvetésből, de gyermekeiket elküldik táborba. Átlagosan 3500–8500 forintba kerül naponta a táboroztatás a szülőknek, a drágábbak bentlakásosak, a leginkább a nyelvi táborok tartoznak ezek közé.
A TOE mintegy 150 táborban szervez programot országszerte, évről évre mintegy tízezren nyaralnak náluk. A szóvivő kiemelte: a Miénk Itt a Tábor Alapítvány keretében tizennyolc éve saját táborokat is üzemeltetnek. A diákok egyszerre szórakozhatnak és tanulhatnak, naponta hat órában gyakorlatorientált oktatást tartanak számukra.
A kínálatban szerepel nyelvi, média-, színész- és informatikatábor is. Szerveznek turnusokat angol, német és magyar nyelvből, utóbbiakat magyar származásúaknak és külföldön élő magyaroknak. A táborhely az idén Balatonalmádiban, a Magyar–Angol Tannyelvű Gimnázium és Kollégiumban lesz, ahol van teniszpálya, lábteniszpálya, focipálya és tornaterem is.
A TOE ezenkívül – ismert színészek meghívásával – „csepűrágó tábort” is szervez, amelynek az Összpróba elnevezést adták. Kézművestáborok is lesznek Esztergomban, itt egyebek mellett kavicsokat gyűjtenek és munkálnak meg, memóriajátékokat készítenek kőből és fából. Hagyományőrző táborukat a Felvidéken is megszervezik, a diákokat parasztházaknál helyezik el. A Diákújságíró Egyesület táborára is lehet jelentkezni rajtuk keresztül. A szervezők közlése szerint a kommunikációs és média szaktáborban a jelentkezők kipróbálhatják magukat újságíróként, rádiósként, tévésként vagy fotóriporterként, profi szakemberek és eszközök segítségével. A 2010–2011-es tanév szeptember 1-jén kezdődik.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.