A kormánypárt támogatja, hogy június 28-án válassza meg a Ház az ÁSZ elnökét és alelnökét – jelentette be a Fidesz frakcióvezetője. Lázár János a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján közölte: nem támogatják, hogy két ÁSZ-alelnököt válasszon azonnal az Országgyűlés. Lehetőséget szeretnének hagyni az új számvevőszéki elnöknek arra, hogy alakítsa ki álláspontját, van-e egyáltalán szükség az alkotmány rendelkezése értelmében második alelnökre, vagy nincs – mondta a frakcióvezető. „Mi úgy gondoljuk, hogy az ÁSZ egy alelnökkel és egy elnökkel végre normálisan tud majd működni” – jegyezte meg. Mint fogalmazott, Domokos László, aki a Békés Megyei Önkormányzatnak is az elnöke, „azon kevés parlamenti képviselők közé tartozik, aki az elmúlt években, évtizedekben parlamenti munkáját a költségvetési ügyeknek szentelte”, aki valóban ismeri az ország büdzséjét.
Warvasovszky Tihamérról szólva Lázár János azt mondta: respektált és elismert tagja a polgármesteri világnak, az egyik legjelentősebb megyei jogú város vezetője, ismeri az önkormányzati világot, pénzügyeket. „Azt remélem, hogy az Állami Számvevőszék alelnökeként alkalmas lesz arra, hogy a közpénzügyek egy részeként az önkormányzati pénzügyek ellenőrzését is felügyelje” – fejtette ki. A frakcióvezető közölte azt is, támogatják, hogy a házelnök tegyen javaslatot arra, hogy az ÁSZ elnökét és alelnökét június 28-án válassza meg az Országgyűlés. Kovács Árpád ÁSZ-elnöki megbízatása 2009. december 9-én járt le, míg a számvevőszék alelnökeinek személyéről 2002 óta nem sikerült megállapodniuk a képviselőknek.
Krakkó Ákos a Fidesz frakciójának sajtófőnöke
Krakkó Ákos újságíró tölti be hétfőtől a Fidesz parlamenti frakciójának sajtófőnöki posztját – jelentette be a fideszes képviselőcsoport vezetője. A fideszes politikus az erről szóló korábbi sajtóhíreket megerősítő hivatalos közlésében azt mondta: Krakkó Ákost eddigi munkája alkalmassá teszi arra, hogy ellássa a sajtófőnöki teendőket. Krakkó Ákos eddig a Hír TV-nél dolgozott.
A Fidesz megfontolja Sólyom átiratát
A Fidesz megfontolja a köztársasági elnök átiratát – reagált Lázár János arra, hogy Sólyom László köztársasági elnök hétfőn visszaküldte megfontolásra az Országgyűlésnek a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényt. Az államfő nem értett egyet azzal, hogy a munkáltatók a kormánytisztviselőket indokolás nélkül menthetnék fel a jövőben. Arra a kérdésre, elképzelhetőnek tartja-e, hogy változatlan formában fogadják el a törvényt, Lázár János az Országházban tartott tájékoztatóján úgy válaszolt: meg kell nézni pontosan, hogy a köztársasági elnök milyen indokolással és milyen szakmai érvek alapján küldte vissza a jogszabályt.
Az is egy jelzésérték, hogy Sólyom László nem az Alkotmánybíróságnak küldte vissza, ezek szerint ugyanis alkotmányossági aggály nem merült fel a törvénnyel szemben – tette hozzá.
„A magyar állam a működőképességének határára jutott”
Lázár János azzal kapcsolatban, hogy az alkotmánybírók jelölésének tervezett, új rendszerével összefüggésben több civil szervezet aggályokat fogalmazott meg, azt mondta: azt kéri a civil szervezetektől, jogvédő szervezetektől, hogy arról is alakítsanak ki véleményt, hogyan létezhet az, hogy egy jól működő demokráciában hiányzik két alkotmánybíró, és nincs például elnöke a Magyar Televíziónak, valamint az Állami Számvevőszéknek sem.
A magyar állam a működőképességének a határára jutott, „mondhatni működőképtelenségbe sodorta a Gyurcsány-korszak”, ezért a Fidesznek lépnie kell: „politikai mutyik” helyett most egyértelmű döntések lesznek – húzta alá a frakcióvezető.
„A nemzeti együttműködés jegyében nekünk az az érdekünk, hogy nagyon magasan kvalifikált, a szakmai világban elismert, jó hírnévnek örvendő, respektált alkotmánybírók legyenek, akiknek a szakmai felkészültségéhez kétség nem férhet” – hangsúlyozta.
Lázár János beszámolt arról is, hogy megkezdődtek azok az egyeztetések, amelyeknek lefolytatására Orbán Viktor pártelnök-miniszterelnök kérte meg őt.
A Fidesz június 25-én délig meg fogja tenni a jelölését. Ezen időpontig a frakció több alkalommal tárgyal majd, a jelölés után pedig június 28-án „fogunk élni a végső döntés lehetőségével és jogával” – fejtette ki.
Közölte: sürgetik az Országgyűlést, hogy minél hamarabb pótolja a hiányzó alkotmánybírókat, és hogy a Magyar Nemzeti Bank felügyelőbizottságát is válassza újra.
(MTI)