Hörcsik Richárd kiemelte, hogy az Európai Tanács június 17-i ülésén végre nem a rövid távú válságkezelés volt a téma, hanem hosszabb távú döntéseket hoztak. Felhívta a figyelmet arra, hogy a csúcson a magyar miniszterelnök a közös európai gondolkodást erősítő javaslatokat tett, az új magyar kormány cselekvési programja pedig értékelése szerint elébe megy az európainak.
Németh Zsolt külügyi államtitkár egyetértett azzal, hogy az Európa 2020 stratégiában rögzített gazdaságpolitikai célkitűzések összhangban vannak a magyar kormány által megfogalmazott irányokkal, a magyar érdekekkel. Kitért arra, hogy a magyar kormányfő közös energiapolitika, mezőgazdasági és kohéziós politika mellett érvelt, és szorgalmazta: az euróval kapcsolatos kérdések megvitatása az összes tagállam bevonásával, ne csak az euróövezetbe tartozók körében történjen. A miniszterelnök és a kormány által képviselt gazdasági akcióterv összhangban áll az európai elvárásokkal, trendekkel, végre Magyarországon is úgy látszik, „normális a gazdaságpolitika”, illetve a politika általában – fogalmazott Németh.
Csak az ország függetlensége érdekében lesz megállapodás
A jobbikos Gyöngyösi Márton – utalva arra, hogy a kormány várhatóan újabb hitelkeretről kezd tárgyalásokat – azt mondta: az IMF-fel kötött hitelek a spekulatív tőke érdekeit szokták szolgálni, a bankok, a külföldi tulajdonú vállalatok támogatását eredményezik a magyar polgárok életfeltételeinek javítása, a kis- és középvállalkozások erősítése helyett.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter válaszában úgy fogalmazott, hogy az ország szabadságának része a pénzügyi függetlensége, ez pedig megszűnt 2008 őszén, amikor az akkori kormány egy elhibázott gazdaságpolitika következményeként kénytelen volt a valutaalappal és az EU-val egy 20 milliárd eurós készenléti hitelkeretre szerződést kötni. Rögzítette: a mostani kormány csak akkor köt megállapodást egy „elővigyázatossági hitelkeretről” – várhatóan az év végén –, ha az Magyarország pénzügyi függetlenségét szolgálja.
Varju László szocialista képviselő szorgalmazta, hogy a kormány haladéktalanul indítsa el az új pályázati kiírásokat, vagy legalább döntsön az év elején beérkezett pályázatokról, hogy a civil szervezetek, a vállalkozások és az önkormányzatok munkát adhassanak emberek százezreinek. Volt és lesz Széchenyi-terv – kommentálta az elhangzottakat Matolcsy György, elhibázottnak nevezve, hogy az előző kormány letért annak a gazdasági fejlesztési programnak az útjáról. Közölte: 2011. január 15-én útjára indul a második Széchenyi-terv.
KDNP: „úttévesztés Schengen után”
Firtl Mátyás (KDNP) a nyugat-dunántúli régió útjainak fejlesztése mellett érvelt a határ menti kapcsolatteremtés, a turizmus, a gazdaság fellendítése érdekében. Fónagy János államtitkár jelezte: fő feladatuknak jelenleg azt tekintik, hogy megtalálják a fejlesztés forrásait. Jelezte: épül új kerékpárút a térségben, de a Fertő-tavat megkerülő kerékpárút felújítására még várni kell.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.