Feljelentés hűtlen kezelés miatt az MTA filozófiai intézeténél

Hűtlen kezelés, valamint jogosulatlan gazdasági előny megszerzése miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tettek feljelentést egy 70,5 millió forintos kutatási pályázat kapcsán – értesült az MNO. A feljelentés szerint a pályázat során annak rendelkezésével szemben külső megbízási szerződéseket kötöttek és ezek a megállapodások több irányban okoztak vagyoni hátrányt.

Kovács András
2010. 07. 09. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feljelentést tettek ismeretlen tettes(ek) ellen jogosulatlan gazdasági előny megszerzése és hűtlen kezelés, illetve hanyag kezelés, valamint egyéb bűncselekmények (magánokirat-hamisítás) alapos gyanúja miatt. A hatályos törvények alapján belső ellenőrzést végeztek az intézetnél, amely megállapította, hogy az intézet 2006. évben hivatalban lévő igazgatója saját cégével végezte el a „Vallásfilozófia és a vallások társadalmi jelenléte” című kutatás koordinátori feladatait.

70,5 millió forintot nyert az intézet

A kutatás elvégzésére szolgáló pályázatot az MTA Filozófia Kutatóintézete 2005. május 24-én nyújtották be. A pályázat rögzíti egyebek között azt is, hogy az intézet kutatóinak, kutatócsoportjainak, vallásfilozófiai osztályának jelentős hazai és nemzetközi elismertsége van és így alkalmasak a projekt megvalósítására. A pályázatban fel sem merült gazdasági társaságok, vagy egyéb vállalkozások alvállalkozókénti igénybevételének lehetősége.

Az intézet a pályázatot elnyerte a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivataltól (NKTH) és NKFP.6.00127/2005. számon támogatási megállapodást kötött, melynek keretében 70,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a már korábban említett projekt megvalósítására. A támogatási szerződés rögzítette, hogy a megvalósítási munkában csak az MTA Filozófiai Kutatóintézete és annak témavezetője, Borbély Gábor vehet részt.

16 megbízási szerződés született

A szerződéssel ellentétben Borbély Gábor saját aláírásával 16 megbízási szerződést kötött kisebb részben természetes személyekkel, nagyobb részben különböző társaságokkal, főként betéti társaságokkal, két esetben kft.-vel és egy ügyvédi irodával. Ezen megbízási szerződések mind a 70,5 millió forintos elnyert pályázat ügyében születtek. A vizsgált megbízási szerződések súlyukat illetően – az időráfordítás, a feladatok tartalmi jelentősége és a kifizetett összegek alapján – elsősorban az intézet igazgatójának és néhány főmunkatársának saját gazdasági társaságával kötött szerződései – szerepel a feljelentésben.

Valamennyi megbízási szerződés jellemzője, hogy a megbízott vállalkozás részéről a szerződés szerinti feladat, kötelezettség teljesítőjeként, tehát személyes közreműködésre, munkavégzésre irányuló jogviszonyra kötelezettként olyan személy van kijelölve, aki egyszersmind ugyanilyen feladata elvégzésére az intézetben fennálló közalkalmazotti jogviszonya keretében köteles lenne – olvasható a benyújtott feljelentésben.

Kétirányú vagyoni hátrányt okoztak?

A vagyoni hátrány két irányban is kimutatható. Egyrészt ha a megnevezett személyek a munkakörükbe tartozó feladatot saját vállalkozásaikon keresztül végezték el, akkor ezen kifizetés a vállalkozások részére indokolatlan, mert hiszen a vállalt feladatot munkakörükben kellett volna elvégezniük. Másrészt ha ezen feladatokat valóban a vállalkozásaik keretében végezték, úgy ez idő alatt nyilvánvalóan nem tudták ellátni közalkalmazotti jogviszonyból származó kötelezettségeiket, így az ott felvett fizetés teljesítmény nélkül került elszámolásra, ami szintén kárként jelentkezhet.

A megbízási szerződések jogszerűtlenségét még inkább kiemeli az a körülmény, hogy az intézet volt igazgatója olyan nyilatkozatokat szerkesztett, írt alá, melyek az egyes megbízási szerződések szerinti feladatok vonatkozásában azt rögzítették, hogy az intézetnek azok elvégzéséhez nincs meg a szellemi kapacitása. Ez valótlan tartalmú nyilatkozat, mivel ezzel ellentétes közlés szerepel a pályázatban és nem szerepel erre való utalás a támogatási szerződésben sem. Másrészt nem lehet egyszerre igaz az az állítás, miszerint az intézet nem rendelkezik az adott feladat ellátására szellemi kapacitással, ugyanakkor ugyanazon személyek, akik ezt az intézeten belül feladatként elvégezhették volna, azok egyidejűleg gazdasági társaságaikon keresztül már gond nélkül képesek voltak erre – olvasható a feljelentésben.

A feljelentő megítélése szerint ezen nyilatkozatok valótlan tartalma azt is jelenti, hogy a vissza nem térítendő támogatás kifizetése, egyáltalán igénybevétele valótlan tartalmú okiratok alapján történt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.