A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei, Miskolchoz közeli több mint hétezer lakosú várost a júniusi árvíz minden más településnél jobban sújtotta, kétszáznál több ház dőlt össze, a 2200 lakóingatlanból 1800 sérült meg, az árvíz több mint ötezer embernek okozott kárt – emlékeztetett az alpolgármester. Mint mondta, az árvíz Felsőzsolcán okozta a legnagyobb kárt, ezért is kérik, hogy a település a kárenyhítés szempontjából egyedi elbírálásban részesüljön.
Fogalmazása szerint az árvízi kárenyhítésről szóló kormányhatározat némi csalódást okozott. „Soványabb, mint amire gondoltam” – tette hozzá az alpolgármester, megjegyezve: a kormány csak a megsemmisült lakóépületek újjáépítéséhez és csak az elemi lakhatás feltételeinek megteremtéséhez nyújt anyagi támogatást, ezt kevésnek ítélik. A kormányhatározat ráadásul keretösszegről, 3 milliárd 170 millió forint támogatásról szól, ezt a kabinet az árvíz miatt megsemmisült vagy helyreállíthatatlanul károsult 317 magánlakóházban élők lakhatási feltételeinek megteremtésére szánja.
A kormány a múlt héten 173 összedőlt felsőzsolcai házról tudott, ezért ítélt meg erre a célra 1 milliárd 730 millió forintot, de a mai napig 201 ingatlan vált rommá, és tartani lehet attól, hogy további, rossz állapotban lévő vályogházak omlanak össze – mondta Eszlári Györgyi, hozzátéve: a Felsőzsolcának szánt pénzt ezek szerint többfelé kell osztani, így az egy-egy ingatlan újjáépítésére szánt összeg csökken.
Mi lesz a romokkal?
Gond az is, hogy ez az összeg kizárólag az elemi lakhatás feltételeinek megteremtéséhez használható fel, márpedig ott, ahol építenek, el kell szállítani az árvíz miatt összeomlott házak romjait, ez Felsőzsolcán legalább 140 millió forintba kerül. Sem a károsult tulajdonosoknak, sem pedig az önkormányzatnak nincs erre pénze, márpedig ezt a terhet a kormányhatározat a tulajdonosokra hárítja – tette hozzá.
Az alpolgármester nehezményezte azt is, hogy a kormányhatározat október 31-i határidőt ír elő az elemi lakhatás feltételeinek megteremtésére. Az építéshez értők szerint jószerivel lehetetlen, hogy addig felépüljenek az ingatlanok, és használatbavételi engedélyt kapjanak – tette hozzá, megjegyezve: nem szeretnének „tákolmányokat” a városban. A szűkös határidőnek az a veszélye, hogy ha az építők nem tudják tartani, a támogatás egy része bennragad – mondta.
(mti)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.