Lesz hely a bűnözőknek, több börtön is megnyithatja kapuját

A solti büntetés-végrehajtási intézet tavaly bezárt két körletét és a Gyorskocsi utcai büntetés-végrehajtási intézetet is újranyitná a kormány – mondta Felkai László, a Belügyminisztérium közigazgatási államtitkára hétfőn, az Országgyűlés rendészeti bizottságának ülésén, amelyen a testület általános vitára alkalmasnak találta a közbiztonság javítása érdekében szükséges egyes törvénymódosításokról szóló javaslatot.

MNO
2010. 07. 05. 9:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ülésen a közigazgatási államtitkár hangsúlyozta: ha szükséges, még további intézményeket nyitnak meg. A most tervezett intézkedésekkel – a solti körletek és a Gyorskocsi utcai intézmény újranyitásával – 450-nel növelnék a férőhelyek számát. Kitért arra is, hogy a megnyitandó intézmény, illetve körletek nem azért lettek bezárva, mert olyan állapotban vannak, hogy emberi tartózkodásra alkalmatlanok, hanem financiális gondok miatt döntöttek így. Hozzátette: az újranyitás épp ezért nem jár nagy költséggel.

A közbiztonság javítását célzó módosítócsomaggal összefüggésben Felkai László bevezetőjében azt mondta: egy olyan javaslat fekszik a parlament előtt, amely egy káros társadalmi jelenséget társadalmi összefogással kíván felszámolni.

Kifejtette: a jogalkotás és a rendőrség áldozatos munkája mellett szükség van a társadalmi támogatásra is, arra, hogy az emberek feljelentést tegyenek, és e három tényező együttes megléte segíthet hozzá a közbiztonság javításához.

Hozzátette, hogy a javaslat tartalmilag kevés újdonságot mutat, mivel Pintér Sándor belügyminiszter még jelöltként a meghallgatásakor kifejtette elképzeléseit. Kiemelte ugyanakkor, hogy a tulajdon elleni szabálysértéseket elzárással sújthatóvá tennék, amely nemcsak a visszatartóerő miatt jelentős lépés, hanem azért is, mert elzárással sújtható szabálysértéseknél az elkövető őrizetbe vehető, és így lehetőség nyílik gyorsított bírósági eljárásra. A javaslatcsomag másik lényeges elemének annak lehetővé tételét nevezte, hogy a rendőrség úgynevezett előkészítő eljárás keretében felderítheti a tényállást.

Az ülésen több ellenzéki képviselő is bírálta, hogy a pénteken benyújtott javaslat megvitatására nem jut kellő idő, általános vitáját már hétfőn lefolytatják. Többen kérdésként fogalmazták meg, volt-e többek között közigazgatási egyeztetésen a tervezet. Ezzel kapcsolatban Felkai László azt mondta: volt egyeztetés, a tervezetet a kormány is megtárgyalta, továbbá a Legfelsőbb Bíróság elnökétől is kaptak írásos véleményt róla. Kormánypárti képviselők a bizottság ülésén azt hangsúlyozták, hogy a közbiztonság javítása érdekében azonnali lépések szükségesek.

Tóth Gábor, a Fidesz képviselője például azt mondta, hogy egyes területeken „polgárháborús helyzetek” állnak fenn és nemhogy a közbiztonság, de a köznyugalom fenntartása is komoly napi teendőket hárít a rendőrségre. Mátrai Márta fideszes képviselő ugyancsak annak a meggyőződésének adott hangot, hogy rendet kell teremteni az országban, és álláspontja szerint ez a törvényjavaslat is ezt szolgálja.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.