A kárt egyelőre megbecsülni nem lehet, a felmérése tart, s megkezdték a tűz körülményeinek kivizsgálását is – mondta Bakos György. Közlése szerint a veszélyes hulladékokat – szerves oldószereket – tartalmazó hordók a rendkívüli hőségtől robbanhattak be. Több száz hordót tároltak a telepen, s a robbanástól több a levegőbe repült – tette hozzá a sajtófőnök. Megjegyezte: a sűrű, fekete füstnek enyhén szúrós szaga volt.
Bakos György hangsúlyozta: mindvégig mérték – és több helyen is egyszerre – a levegő gázkoncentrációját. Elmondta: előfordult, hogy elérte a határértéket a levegőbe került gázok, veszélyes anyagok szintje. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a gázkoncentráció döntően alatta maradt a határértéknek, sőt az oltás előrehaladtával erősen csökkent, ezért a lakosságot nem kellett kitelepíteni. Elmondta: arra azonban felhívták a királyszentistvániak és a balatonfűzfőiek figyelmét, hogy lehetőleg maradjanak a lakásukban és zárják be az ajtókat, ablakokat. A sajtófőnök szerint a tűz helyszínén még ügyeletet tartanak – éjszaka is –, és figyelnek arra, nehogy újra lángra kaphasson valamilyen veszélyes vegyi anyag.
A tűz keletkezésének oka nagy valószínűséggel a rendkívüli forróság volt (ettől robbantak be a túlhevült vegyszerek, szerves oldószerek), de ez majd a tűzvizsgálat során derül ki pontosan – mondta a sajtófőnök. A nagy kiterjedésű tűz oltásánál 10 egység, mintegy 40 tűzoltó dolgozott; a legmagasabb, 5-ös fokozatú riasztásra érkeztek a helyszínre a veszprémi, székesfehérvári, siófoki, pétfürdői és balatonfűzfői tűzoltók.
Bakos György utalt arra is, hogy az oltás ideje alatt mindvégig jelen voltak a mentőszolgálat képviselői is, akik vizet osztottak a tűzoltóknak. Egy tűzoltót kellett kezelniük rosszullét miatt – tette hozzá. Az oltás befejeztével a rendőrség is feloldotta az útzárat a település környékén.
(MTI)