„Öntözőkannaszerű szétosztás helyett célirányosság”

Nem csökkentek a gazdasági, ezen belül a foglalkoztatásbeli különbségek az egyes régiók és területek között az ország európai uniós csatlakozása óta, pedig az elmaradt térségek felzárkóztatása volt az egyik kitűzött cél – közölte Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára pénteken Kecskeméten.

MNO
2010. 07. 09. 13:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új magyar kormánynak az a célja, hogy az uniós források korábbi „öntözőkannaszerű szétosztása” helyett célirányosan, konkrét területeket és térségeket megjelölve megteremti a leghátrányosabb helyzetű térségek felzárkóztatásának esélyét – mondta az államtitkár a Kecskeméti Regionális Képző Központ konferenciáján tartott előadásában.

Czomba Sándor hangsúlyozta: „az eddigi, kiegyenlítést célzó próbálkozások kudarcba fulladtak”.
Az óriási különbségekre jellemző példaként említette: a munkanélküliségi ráta Budapesten 6,2 százalék, míg választókörzetében, az ukrán határ menti beregi térségben 24,2 százalék. Hangsúlyozta: amíg óriási különbségek vannak országon belüli térségek között, addig a foglalkoztatásban érdemben nem lehet előre lépni. Fontos lépésnek nevezte az államtitkár azt, hogy a foglalkoztatáspolitika és a szakképzés egy államtitkársághoz került, ami azt jelenti, hogy a szakképzés – iskolarendszeren belül és kívül is – és a felnőttképzés is a foglalkoztatáspolitika szerves részét jelenti.

A foglalkoztatáspolitikát nem szociális kérdésként kívánja kezelni az új kormány, hanem gazdasági kérdésként. Czomba fontosnak nevezte a szociálpolitikai terület, de szavai szerint „világos határokat kell húzni, hogy hol kezdődik és hol ér véget a foglalkoztatási szegmens”. A korábban szakiskolai igazgatóként dolgozó államtitkár kiemelte: „A szakképzés nagy bajban van, mert az a papír, amit bizonyítványnak hívunk, az döntő többségben nem ad jogosultságot arra, hogy el tudjak helyezkedni, mert nagyon sok esetben nincs mögötte szakmai tartalom.” Az államtitkár utalt arra, hogy ez a felnőttképzés és az iskolarendszerű képzés esetére is igaz, ezért gyakorlat orientált képzéseket szeretnének a következő időszakban megvalósítani. Az államtitkár szerint az általános iskolai képzéssel is problémák vannak, mert a szakképzésbe „funkcionális analfabéták” lépnek be.

Czomba kiemelte: Az oktatásban és a foglalkoztatásba határozott, egyértelmű szankciók kellenek. „Amíg szociális segéllyel vagy kiskapukkal többet lehet keresni, mint munkával, annyit lehet keresni, mint értékteremtő munkával, addig ne várjunk érdemi előrelépést” – fűzte hozzá. Az államtitkár egy mondást idézett: Csak az vegyen le az asztalról, aki fel is tett rá valamit. Czomba Sándor emlékezetett arra: a kormány a következő tíz esztendőben egymillió új munkahely megteremtését tűzte ki célul. „Egy erősen ambiciózus, de nem teljesíthetetlen feladat. Ennek megvalósításához mindenkinek a segítségére szükség van” – mondta előadása végén.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.