A Fidesz frakcióvezetője gyermekded megközelítésnek nevezte azt, hogy a nemzetközi szervezetek azért lennének Budapesten, hogy Simor András bére mellett kiálljanak. Mint mondta, reméli, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió a magyar embereket akarja megsegíteni, s nem „silányulnak egy bankelnöki érdekvédelmi szervezetté vagy egy szakszervezeti mozgalommá”.
„Mi nem a Magyar Nemzeti Bank függetlenségét akarjuk csökkenteni, hanem a jegybank elnökének a fizetését” – jelentette ki, hozzátéve, hogy az MNB-elnök fizetése – a mennyiséget tekintve – nem pártpolitikai kérdés. „A jegybankelnök úrnak el kell fogadnia, hogy maximum kétmillió forintot kereshet, és hogy ha ezt nem sikerül lelkileg feldolgoznia, akkor van néhány millió ember, aki részletes, személyes tanácsadással, életviteli tanácsadással látja el” – fogalmazott.
Az IMF–EU-tárgyalásokkal kapcsolatos következő lépést firtató újságírói kérdésre Lázár János közölte: az IMF és az EU közleményéből világosan kiderül, hogy a valutaalap és az unió kész az újabb tárgyalási fordulókra. Októberig nincs határidős szükség, akkor jár le az IMF-szerződés, amelyet a Gyurcsány–Bajnai-kormány kötött meg, és „majd eldönti az IMF, és eldönti a Magyar Köztársaság kormánya, hogy azt a szerződést megújítja, avagy sem, illetve hogy a tárgyalások milyen irányba haladnak” – fűzte hozzá. A frakcióvezető több olyan kormányzati törekvést – például a 120 milliárdos zárolást – megnevezett, amelyet „teljes egészében akceptált az IMF”. Úgy látszik azonban – folytatta –, hogy a valutaalap nem fogadta el a bankadót, és „Simor András bére foglyul ejtette az IMF-es és az európai uniós tisztségviselőket és az MSZP-t”.
Lázár János elmondta: a kormánypárti képviselőcsoport arra is kéri a kabinetet, utasítsa vissza azokat a parlamenti kezdeményezéseket, amelyek a pénzügyi tárgyú törvények visszavonására vagy „parkoltatására” vonatkoznak. A jelenlegi helyzetnek egyetlen megoldása van, a bankadó bevezetése – tette hozzá.
Megvizsgálják a lehetőségeket
A Fidesz képviselőcsoportjának vezetője az MTI kérdésére közölte: megvizsgálják, a házszabály milyen lehetőséget biztosít arra, hogy minél hamarabb elfogadják a volt köztársasági elnökök és kormányfők juttatásairól szóló törvénymódosítást.
Az Országgyűlés 265 igen és 80 nem szavazattal elutasította a házszabálytól eltérést a köztársasági elnök, a miniszterelnök, az Országgyűlés elnöke, az Alkotmánybíróság elnöke és a Legfelsőbb Bíróság elnöke tiszteletdíjáról és juttatásairól szóló törvény módosításáról. A házszabálytól eltérés, amihez négyötödös többségre lett volna szükség, lehetővé tette volna, hogy a törvényjavaslat zárószavazása már csütörtökön meglegyen. A Ház azt azonban jóváhagyta, hogy sürgősséggel tárgyalják az előterjesztést.
Az ügy miatt Schmitt Pál házelnök rendkívüli házbizottsági ülést hívott össze hétfő délutánra.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.