Újabb zűrös ügy látott napvilágot a Duna Televíziónál?

Tovább bővült a Duna Televízió külső gyártású produkcióival kapcsolatos „zűrös” esetek száma – mondta Szabó László, a köztelevíziót felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány egyik Fidesz-delegáltja hétfői sajtótájékoztatóján Budapesten.

MNO
2010. 07. 05. 8:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Duna Televízió másfél milliárd forint értékben szerződött külső gyártású produkciókra különböző cégekkel, ám „azok ennek az összegnek a 68-70 százalékát lenyelték” – kezdte sajtótájékoztatóját Szabó László a Duna Televízió székháza előtt.

A kurátor szerint a televízió a Gézengúzok című fikciós sorozatra 231 millió forint értékben szerződött az Arac produkciós irodával, amely a szerződést 72 millió forintért adta tovább egy gyártó cégnek. Így nagyjából 160 millió forintot „nyelt le” ez a cég, amely összesen három produkcióra szerződött a televízióval – ismertette Szabó.

A Meyer Consulting Kft. nevű cég pedig – amelyet ugyanakkor jegyeztek be, amikor az Aracot, és tulajdonosuk is ugyanaz – százmilliós nagyságrendben szerződött a Duna Televízióval – folytatta.

Meglévő dokumentumfilmek és játékfilmek vásárlásával kapcsolatban Szabó László azt mondta: ilyen célra két céggel ötszázmillió forintot meghaladó összegben összesen öt szerződést kötött a Duna TV. Az egyik cég a Waterfall Television Kft. – amely 210-220 millió forint értékben szállít filmeket a televíziónak – ugyanarra a címre van bejegyezve, mint a See Walker Television Kft. Ez utóbbi céggel kapcsolatban a Fidesz által delegált kurátor még a múlt héten ismertette, hogy egy produkcióért a cég 205 millió forintot számlázott, ám a megrendelést továbbadta egy cégnek, amely 64 millióért készítette el a filmsorozatot.

Az Apokalipszis nevű, az Egyesült Államokban bejegyzett offshore cég 300 millió forint értékben szállít kész produkciókat a Dunának – folytatta a kurátor. A filmek átadás-átvételekor a Waterfall Television Kft.-t és az Apokalipszist is ugyanaz az ember, Palotai Richárd képviselte – ismertette Szabó László.

A kuratóriumi tag a sajtótájékoztatón azt mondta: a Duna TV felügyelőbizottságától azt kéri, hogy három napon belül, a menedzsmenttől pedig, hogy egy napon belül adjon tájékoztatást az összes szerződésről és teljesítésükről. A hétfőn összeülő kuratóriumnak pedig azt javasolja, kérje le a Nemzeti Filmirodától a nekik bejelentett, a Duna Televíziót érintő produkciók költségvetését.

Szabó László hangsúlyozta: ha a kuratórium szocialista, SZDSZ-es és MDF-es többsége hétfőn nem indít vizsgálatot, akkor a Fidesz és a KDNP delegáltjai rendőrségi feljelentést tesznek az ügyben. Ha azonban a kuratórium mégis a kivizsgálás mellett dönt, akkor annak lezárultával elemzik majd a helyzetet.

Szabó László a filmbeszerzések ügyéhez hozzátette: a televízió 97 millió forint értékben egy 177 részes amerikai-mexikói-kolumbiai szappanoperát is vásárolt. Mint fogalmazott, nem biztos, hogy a világ magyarságának szóló médiumban éppen egy ilyen sorozatra kíváncsiak a nézők.

A Fidesz által delegált kurátor múlt hétfőn mutatta be a sajtó képviselőinek azokat az iratokat, amelyek szerinte azt igazolják, hogy az Egy különleges ember című produkcióért 162,5 millió forintot fizetett a Duna TV a Jade Dragon TV Kft.-nek, amely 48 millióért egy produkciós céggel készíttette el a sorozatot. Ugyanígy járt el a Suli Buli című produkció esetében a See Walker Television Kft., amely 205 millió forintot kapott, miközben a sorozatért csak 64 milliót fizetett. A szerződéseket Cselényi László a Duna TV elnöke írta alá – mondta el.

A Duna Televízió akkor közleményben reagált a kurátor állításaira. Ebben kifejtették: Szabó László „felelőtlenül terjesztett gyanakvásaival” súlyosan csorbította a Duna Televízió jó hírnevét. Kijelentették: a televíziónak semmiféle közvetítő céggel nincs szerződése, a tévé kizárólag produceri irodákkal szerződött konkrét produkciókra. A szóban forgó, műsorgyártásról szóló szerződések hazai piaci árakat tartalmaznak, továbbá nyilvánosak, így a bennük foglalt teljesítés menete ellenőrizhető – olvasható a televízió múlt szerdán kelt közleményében. Az ügyben a múlt heti kuratóriumi ülés után Halák László, a testület MSZP által delegált tagja is megszólalt. Az MTI-nek azt mondta: Szabó László vádjai megütik a rágalmazás szintjét.

A Duna Televíziót felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány ellenőrző testülete a múlt héten azonban azt írta a kuratóriumnak, hogy különösen nagy értékre elkövetett hűtlen vagy hanyag kezelés alapos gyanúja merül fel két műsorkészítésre kötött szerződés esetében. Az MTI információi szerint a Duna Televíziót felügyelő közalapítvány hétfői ülésén is szóba kerülnek a műsorgyártással és a filmbeszerzéssel kapcsolatos szerződések.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.