A dobogó második helye is óriási siker lenne az MSZP-nek

Nagyon súlyos vereségeket volt kénytelen elkönyvelni az MSZP az elmúlt évek választásain Jász-Nagykun-Szolnok megyében, mivel már csupán a harmadik erő szerepét töltik be a politikai életben. Korábban gyakorlatilag verhetetlennek tűntek, de a mostani választáson sincs sok esélyük arra, hogy régi pozíciójukat visszaszerezzék.

Kovács András
2010. 08. 26. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első szabad országgyűlési választás az MDF fölényes sikerét hozta Jász-Nagykun-Szolnok megyében. A későbbi kormánypárt a nyolc egyéni mandátumból hatot megnyert, míg az FKGP és az SZDSZ 1-1 helyet szerzett. Az őszi helyhatósági voksolás első fordulójában 38,88, míg a másodikban 26 százalék vett részt, ami némileg magasabb volt, mint az országos aktivitás. A választás a megyében szoros eredményt hozott. Közel hasonlóan szerepelt az FKGP, az MDF és az MSZP. A tavaszhoz képest az MDF némileg veszített támogatottságából, míg az MSZP jelentősen megerősödött.

Stabil szocialista siker

Az 1994-es országgyűlési választás az MSZP fölényes győzelmével zárult a megyében, mivel hét egyéni körzetben tudott mandátumot szerezni, míg az SZDSZ egyben. Az önkormányzati választáson 50,96 százalék vett részt, ami több mint hét százalékkal volt magasabb, mint az országos arány. A megyei közgyűlési választás az MSZP győzelmét hozta, mivel a 40 helyből 14-et szereztek meg. Az FKGP–MDF–KDNP-összefogás 11, míg az SZDSZ 6 helyet szerzett a testületben. A közgyűlésben balliberális többség jött létre, így a megyében a parlamenti választáshoz képest nem történt átrendeződés. A jobboldali pártok összefogásából létrejött lista a 10 ezer főnél kisebb településeken szerepelt jól, mivel csupán öt százalékkal kaptak ki a szocialistáktól.

Fordított a jobboldal

Az 1998-as országgyűlési választás ismételten az MSZP győzelmét hozta a megyében, mivel hat egyéni körzetben sikerült az első helyen végezniük, míg a Fidesznek csupán kettőben. Az október 18-i helyhatósági választáson 43,10 százalék járult az urnákhoz, ami közel két százalékkal volt alacsonyabb, mint az országos arány. A megyei közgyűlési választáson a korábbi eredményekkel szemben jelentős változás történt. A megmérettetést a Fidesz nyerte a 13 megszerzett mandátummal, míg az MSZP csak 11 helyet tudott szerezni. A jobboldali kormánypárt mind a 10 ezer alatti és fölötti településkategóriában az első helyen végzett. Az FKGP és az MDF–KDNP jó szereplésének köszönhetően jobboldali többség jött létre a közgyűlésben. A tavaszi választáshoz képest jelentősen átrendeződtek az erőviszonyok, mivel a szocialisták elveszítették többségüket és a második helyre szorultak a megyében.

Tarolt az MSZP

2002-ben az országgyűlési választáson az MSZP ismételten hat egyéni körzetet nyert meg, míg a Fidesz két helyen tudott diadalmaskodni. Az október 20-i helyhatósági választáson 49,71 százalék élt állampolgári jogával, ami közel két százalékkal volt alacsonyabb, mint az országos aktivitás. A megyei közgyűlési voksolás az MSZP elsöprő győzelmét hozta. A kormánypárt a mandátumok 55 százalékát szerezte meg. A szocialisták több mint 40 százalékos szavazataránnyal nyertek, míg a jobboldal a 10 ezer lakos alatti településeken még 30 százalékot sem szereztek. A közgyűlésben négy évet követően ismét a szocialisták kezébe került az irányítás. A tavaszi választáshoz képest megőrizték a pozíciójukat és simán szerezték meg az abszolút többséget.

Nem várt fordulat történt

Négy évvel ezelőtt a parlamenti választáson az MSZP hét egyéni körzetet nyert meg, míg a Fidesz csupán Karcagon tudott diadalmaskodni. A helyhatósági választáson 49,57 százalék voksolt, ami több mint három százalékkal volt alacsonyabb, mint az országos aktivitás. A megyei közgyűlési választás totális politikai fordulatot hozott. A választást a Fidesz abszolút többséggel nyerte meg, a mandátumok 55 százalékát szerezték meg. A jobboldali párt a 10 ezer főnél népesebb településeken több mint 50 százalékot szerzett. Az MSZP a súlyos vereség ellenére még mindig a szavazatok 30 százalékánál többet szerzett a megyében. A tavaszhoz képest jelentős átrendeződés történt a megyében és négy év elteltével ismét jobboldali többségű közgyűlés alakult.

A billegő város

Az 1990-es helyhatósági választás az SZDSZ és a Fidesz győzelmével zárult Szolnokon. A város élére a két párt Kőnig Lászlót választotta. Az 1994-es polgármester-választást Várhegyi Attila, a Fidesz jelöltje a voksok több mint 50 százalékával nyerte. A közgyűlésben azonban az MSZP és az SZDSZ szerzett többséget. 1998-ban rendkívül szoros eredmény született a polgármester-választáson, mivel Szalay Ferenc, a jobboldal jelöltje csupán 500 szavazattal győzte le Káplár Józsefet, az MSZP politikusát. A képviselő-testületben a 28 helyből 14-et szerzett meg az MSZP és az SZDSZ, így a többség továbbra is az ő kezükben volt.

2002-ben politikai fordulat történt a megyeszékhelyen, mivel először sikerült szocialista politikusnak elnyernie a polgármesteri posztot. Botka Lajosné a voksok több mint 50 százalékával diadalmaskodott és pártja a képviselő-testületben is abszolút többséget szerzett. Négy évvel ezelőtt ismét nagyon szoros eredmény született Szolnokon. Szalay kevesebb, mint 300 szavazattal győzte le Vass Lajost, az MSZP aspiránsát. A közgyűlésben a Fidesz–KDNP szerzett abszolút többséget.

Küzdelem a második helyért

Az elmúlt húsz év választásai alapján a baloldal egyik legerősebb megyéjének számított Jász-Nagykun-Szolnok, amit az országgyűlési választásokon aratott sikerei jeleztek, de a megyei közgyűlésben kétszer is csupán a második legerősebb párt pozícióját szerezték meg. Szolnokon annak ellenére, hogy több választást követően a legerősebb párt az MSZP volt, a polgármesteri posztot csak egyszer sikerült elnyerniük. Az elmúlt évek választásai során az MSZP óriási vereségeket volt kénytelen elkönyvelni, mivel az EP-választáson és az idei országgyűlési voksoláson is csupán a harmadik helyet szerezték meg a Jobbik mögött. A jelenlegi tendenciák alapján a közgyűlésben és Szolnokon is megmarad a fideszes többség, míg az MSZP számára óriási eredmény lenne, ha ismét föl tudna kapaszkodni a második helyre.

(Forrás: vokscentrum.hu, valasztas.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.