A helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásán jelöltet és listát jelölőszervezetek (pártok, társadalmi szervezetek, kisebbségi szervezetek) állíthatnak, és a választáson – a listás választások kivételével – független jelöltek is részt vehetnek. A jelölőszervezeteknek a választás kitűzése után nyilvántartásba kell vetetniük magukat (a közös jelöltet, listát állító jelölőszervezeteknek külön-külön). A bejelentést az illetékes választási bizottságnál kell megtenni: ha a jelölőszervezet több megye, illetőleg a főváros és valamely megye területén is jelöltet vagy listát akar állítani, akkor az OVB-nél, ha csak egy megye, illetőleg a főváros területén, de azon belül több településen (fővárosi kerületben), akkor a területi választási bizottságnál, ha pedig csak egy településen, akkor a helyi választási bizottságnál.
Az OVB pénteken vette nyilvántartásba a Magyar Demokrata Fórumot jelölőszervezetként; az MDF volt az utolsó, az előző parlamenti ciklusban parlamenti frakcióval rendelkező párt, amely nyilvántartásba vetette magát. Az OVB ugyancsak pénteken nyilvántartásba vette a települési kisebbségi választásra jelölőszervezetként a Zsutij Hátrányos Helyzetű Emberek Életminőségének Javítását Elősegítő Közhasznú Egyesületet.
A települési kisebbségi önkormányzati választáson jelöltet csak olyan társadalmi szervezet állíthat, amelynek a választás évét megelőzően legalább három éve alapszabályában rögzített célja az adott kisebbség képviselete. Független jelöltek indulására a törvény nem ad lehetőséget. Az önkormányzati és a kisebbségi önkormányzati választásokra egyaránt szeptember 3-ig van lehetőség jelölőszervezetek nyilvántartásba vételére. Az OVB korábban már 60 jelölőszervezetet vett nyilvántartásba az önkormányzati választásra és 82-t a kisebbségi választásra. Köztük több olyan jelölőszervezet is van, amely mindkét választástípusban kérte nyilvántartásba vételét, hogy országosan állíthasson jelöltet.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.