Egy harckocsit is megsemmisített volna a tálibok rakétája

Nincs olyan harci jármű, amit valamilyen fegyverrel ne lehetne hatástalanítani, vagy megsemmisíteni – mondta Benkő Tibor altábornagy, a Honvédelmi Minisztérium (HM) vezérkari főnöke szerdán az MTI-nek.

MNO
2010. 08. 26. 6:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hétfőn az afganisztáni Baglán tartományban egy magyar katonanő meghalt, további egy katona életveszélyes, másik kettő pedig súlyos sérüléseket szenvedett, amikor támadás érte a katonai konvojt. Egy improvizált robbanószerkezetet robbantottak fel mellettük, majd három irányból kézifegyverekkel tűz alá vették a katonákat. A konvoj negyedik autója, amelyben a meghalt katonanő és három sérült társa is utazott, ekkor kapott telitalálatot egy RPG-ből (páncéltörő rakétavetőből). A magyar katonák egy Toyota típusú járműben utaztak. Az MTI megkeresésére a vezérkari főnök a magyar katonák Afganisztánban használt járműveinek biztonságossága kapcsán hangsúlyozta: „a hétfői támadásról tudni kell, hogy nem a gépjármű melletti robbanás okozta a tragédiát, hanem a páncéltörő rakéta, amelyet a Toyotára indítottak. Ez okozta a sérüléseket és a halálesetet.”

Hozzátette: a páncéltörőt arra fejlesztették ki, hogy a legvastagabb páncélvastagságú harckocsit is meg tudja semmisíteni. Ezzel akár a harminc-ötven centiméter vastagságú páncéllal védett harckocsikat is el lehet pusztítani. Ha harckocsira indították volna a rakétát, a harckocsiban ülők is sérüléseket szenvedtek volna.

A magyar katonák járműveiről kifejtette: az Afganisztánban használt Toyoták jó védettségi képességekkel bíró, páncélozott, személyszállító gépjárművek. Ezek teljes biztonsággal védelmet nyújtanak gépkarabély, géppuska, 762-es, 556-os fegyverek ellen, kézigránát és gyalogsági akna repeszei ellen is. A járműveket golyóálló üveggel látták el, egész karosszériájuk páncéllemezzel szerelt, tehát a kézi fegyverek ellen tökéletes biztonságot nyújt.

Benkő Tibor a járművek biztonságosságának illusztrálására elmondta, hogy tavaly ősszel egy ilyen Toyota jármű mellett egy öngyilkos afgán merénylő gépjárműbe rejtett robbanószerkezetet hozott működésbe. Az afgán gépjármű teljesen megsemmisült, még a közelben található fákat is lesodorta, a Toyotában utazó magyar katonák viszont sérülés nélkül szálltak ki a járműből.

Arra a kérdésre, hogy milyen biztonsági intézkedéseket terveznek a külföldi missziókban, elsősorban Afganisztánban, a vezérkari főnök azt mondta: „a műveleti területeken nincs törvényszerűség, amit ma sikeresen megoldottak egy bizonyos eljárási móddal, nem biztos, hogy holnap is sikeres lesz”. A katonák a nap mint nap átélt tapasztalatokat, és minden Afganisztánban történt eseményt folyamatosan elemezve hoznak újabb intézkedéseket. Arra a sajtóértesülésre, miszerint a hétfői baleset kapcsán a humán felderítést erősítenék a külföldi missziókban, elmondta: a felderítés erősítése, mind humán erőforrásokkal, mind technikai eszközökkel mindig is napirenden volt, a mostani tragédiának ehhez nincs köze.

„Ez tehát igaz, de igaz volt már akkor is, amikor a misszió kiment Afganisztánba” – mondta Benkő Tibor. „Egy műveleti területen, ahol napi harci tevékenység folyik, mindennap újabb kihívásokkal szembesülnek katonáink, amelyre fel kell készülni. Fel kell deríteni, hogyan tudjuk megelőzni a tálibokat a szándékukban” – tette hozzá. Magyarország 2006 óta működtet PRT-t (Province Reconstruction Team – Tartományi Újjáépítési Csoport) az Afganisztán északi részén fekvő Baglán tartományban. A mintegy 240 tagú alakulat Puli-Humri központban állomásozik.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.