Labdába sem rúghatnak a szocialisták a nyugati határszélen?

Tovább növekedhet a Fidesz támogatottsága Győr-Moson-Sopron megyében az októberi önkormányzati választást követően. Az MSZP négy évvel ezelőtt két megyei jogú várost is elveszített és vélhetően most sem lesz képes azt visszaszerezni, sőt további pozíciókat veszíthet a közgyűlésben is.

Kovács András
2010. 08. 17. 4:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1990-es országgyűlési választáson Győr-Moson-Sopron megyében az SZDSZ és az MDF 3-3, míg a Fidesz egy egyéni mandátumot nyert. A szeptember 30-i helyhatósági választás első fordulójában 46,5, míg a másodikban 23,12 százalék élt állampolgári jogával. A megyében az önkormányzati választásnak nem volt egyértelmű győztese, mivel az SZDSZ, a Fidesz és az MDF közel hasonlóan szerepelt, így a tavaszhoz képest nem történt jelentős átalakulás az erőviszonyokban.

Megverték az MSZP-t

Az 1994-es országgyűlési voksolást az MSZP nyerte meg a megyében, azonban az országoshoz képest a fölénye jóval kisebb volt, mivel a hétből csupán négy egyéni körzetet tudott megnyerni. Az önkormányzati választáson 57,78 százalék vett részt, ami közel 15 százalékkal volt magasabb, mint az országos aktivitás. A megyei közgyűlési voksolást az MSZP nyerte, mivel 10 mandátumot szerzett a 41-ből. Hasonlóan szerepelt az FKGP és az SZDSZ a megszerzett 7-7 mandátummal. A kisgazdák természetesen a 10 ezer főnél kisebb lélekszámú településeken szerepeltek átlag fölött. A 10 ezer főnél népesebb városokban a MDF–KDNP–FKGP összefogás csupán egy százalékkal maradt le az MSZP-től. Tavaszhoz képest tehát a szocialisták továbbra is a megye legerősebb pártja maradt, de jelentősen nem tudtak javítani a pozíciójukon. A közgyűlésben a szocialisták még az SZDSZ-szel sem tudtak többséget létrehozni, így az országos trenddel szemben jobboldali vezetés lett a nyugati megyében.

Sima jobboldali siker

Az 1998-as országgyűlési választás a jobboldali pártok teljes sikerét hozta Győr-Moson-Sopron megyében, mivel az összes választókörzetet sikerült megnyerniük. Az önkormányzati választáson 48,06 százalék járult az urnákhoz, ami közel 3 százalékkal volt magasabb, mint az országos arány. A megyei közgyűlési választás ismételten a jobboldali pártok győzelmével zárult. A legerősebb párt a Fidesz lett, őket követte az MSZP. Jelentősen veszített támogatottságából az SZDSZ és az FKGP. Az országgyűlési választáshoz képest a politikai erőviszonyok nem változtak Győr-Moson-Sopron megyében – továbbra is megmaradt a jobboldali többség a megyei közgyűlésben.

Nem sikerült az MSZP-nek meghódítania a megyét

A 2002-es országgyűlési választáson ismételten a jobboldal győzött, bár a hét egyéni mandátumból egyet az MSZP meg tudott nyerni. Az október 20-i helyhatósági választáson 53,15 százalék voksolt, ami két százalékkal volt magasabb, mint az országos részvétel. A megyei közgyűlési választás rendkívül szoros eredményt hozott, mivel az MSZP 17, a Fidesz 16 mandátumot szerzett. A jobboldal úgy tudta megőrizni a többségét, hogy az önállóan induló MDF 5 mandátumot szerzett és szövetséget kötött a Fidesszel, így az MSZP továbbra sem tudta átvenni az irányítást. A 10 ezernél nagyobb lélekszámú településeken az MSZP több mint 15 százalékkal megverte a Fideszt. A tavaszhoz képest tehát jelentősen megváltoztak a politikai erőviszonyok, mivel az MSZP jelentősen megerősödött, de így sem tudta megszerezni a közgyűlés irányítását, ami annak volt köszönhető, hogy a megye politikai térképéről eltűnt az SZDSZ.

Totális szocialista vereség

A négy évvel ezelőtti országgyűlési választás ismét a Fidesz sikerét hozta a nyugati megyében, de az MSZP két egyéni körzetet is meg tudott nyerni. Az önkormányzati választáson 55,16 százalék ment el szavazni, ami két százalékkal volt magasabb, mint az országos aktivitás. A megyei közgyűlési választás a Fidesz elsöprő sikerét hozta, mivel a mandátumok 63 százalékát megszerezték. Így a megye történetében először tudott egy párt abszolút többséget szerezni a megyei testületben. Tavaszhoz képest tovább növelte előnyét a Fidesz, így az MSZP-nek továbbra sem sikerült az áttörés a megyében.

Zsinórban háromszor nyert Balogh

Győrben az 1990-es önkormányzati választás a Fidesz–SZDSZ sikerével zárult és Kolozsváry Ernőt választották meg a város élére. 1994-ben a polgármester-választást Balogh József, az MSZP jelöltje nyerte meg, aki 38:32 arányban győzte le a jobboldali pártok közös jelöltjét. Balogh sikere annak ellenére sem forgott veszélyben, hogy az SZDSZ külön jelöltet indított. A képviselő-testületben az MSZP és az SZDSZ tudott többséget létrehozni. 1998-ban ismételten Balogh nyerte a polgármester-választást, és a városi testületben is megmaradt a baloldali többség. Négy évvel később szintén sima győzelmet aratott az MSZP-s városvezető, mivel több mint 10 ezer szavazatot vert jobboldali riválisára. A győri városházán az MSZP majdnem egyedül megszerezte az abszolút többséget, de az SZDSZ támogatásával továbbra is nagy fölénnyel rendelkezett.

2006 őszén az országos trendekhez hasonlóan jelentős politikai fordulat történt a megyei jogú városban. A polgármester-választást Borkai Zsolt, a Fidesz jelöltje közel 50 százalékos támogatottsággal nyerte meg Kun András, az MSZP–SZDSZ közös jelöltjével szemben. A képviselő-testületben a Fidesz – története során először – abszolút többséget szerzett, így a város történetében először jobboldali vezetés alakult.

Civilek uralták Sopront

Sopronban az első helyhatósági választást követően az országos eredményeknek megfelelően a Fidesz és az SZDSZ állított polgármestert a város élére. A következő két polgármester-választást Gimesi Szabolcs, a Szövetség Sopronért jelöltje nyerte meg, míg a képviselő-testületben kiegyensúlyozott viszonyok voltak a politikai oldalak között. 2002-ben jelentős baloldali fordulat történt a városban, mivel mind a polgármester-, mind a képviselő-választást az MSZP és az SZDSZ nyerte meg. Négy évvel ezelőtt a választás a baloldal súlyos vereségét hozta a megyei jogú városban. A Fidesz története során először abszolút többséget szerzett a közgyűlésben, és a polgármesteri posztot is el tudta hódítani.

Eltűnik végleg az MSZP?

Az elmúlt húsz év választásai alapján Győr-Moson-Sopron megye alapvetően a jobboldal egyik fellegvára, de Győrben csak 2006-ban sikerült átvenniük az irányítást. Sopronban annak ellenére, hogy többször volt a városban jobboldali többség, szintén csak négy éve választottak a város élére fideszes politikust. Az elmúlt évek választásai alapján sem a közgyűlésben, sem a megyei jogú városokban nem várható, hogy az MSZP képes lesz megszorongatni a Fideszt, s talán még a 2006-osnál is nagyobb vereség várhat a szocialistákra.

(Forrás: valasztas.hu, vokscentrum.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.