A miniszterelnök szóvivője a Parlamentben újságírók előtt elmondta: Orbán Viktor beszélni fog azokról az intézkedésekről és törekvésekről, amelyeknek az a célja, hogy Magyarország gazdasági önrendelkezését helyreállítsák. Szól majd az első gazdasági akcióterv 29 pontjának sikeréről, valamint azokról az intézkedésekről, amelyek egyszerre voltak alkalmasak a pénzügyi stabilitás megteremtésére és a gazdasági növekedés lehetőségének biztosítására, és „nyilvánvalóan szóba fognak kerülni a közeljövő feladatai is, amelyek az első száz nap eredményeiből, hatásaiból adódnak” – sorolta Szijjártó. Szó lesz arról is – folytatta –, hogy a pénzügyi stabilitás megteremtésén és a gazdasági növekedés lehetőségének biztosításán túl a szociális biztonság is nagyobb hangsúllyal kerül fókuszba. „Természetesen a gazdasági növekedés lehetőségét biztosító új Széchenyi-terv is” téma lesz – mondta a kormányfő szóvivője.
Arra a kérdésre, miért döntött úgy Orbán Viktor, hogy elfogadja a Professzorok Batthyány Köre felkérését, Szijjártó Péter úgy válaszolt: „A hátunk mögött lévő, a kormányalakítás óta eltelt több mint három hónapban a kormány annyit tett, mint korábban ennyi időszak alatt az összes kormány együtt, vagy talán még annál is többet”. Az elmúlt száz nap szerinte olyan eseményekben bővelkedett, amelyekről a korábbi kabinetek első száz napjaival összefüggésben nem lehet beszélni.
Vagyis „az ország helyzete, a világgazdasági helyzet különlegessége, az elmúlt száz nap intenzitásának különlegessége”, valamint az a „történelmi felhatalmazás”, amelyet a kormány kapott, mind-mind azt indokolja, hogy ha eltelik száz nap a kormány munkájából, akkor azt érdemes értékelni, és érdemes abból következtetéseket levonni a jövőre vonatkozóan – magyarázta Szijjártó. Arra a kérdésre, hogy a „rohammunka” folytatódik-e az Országgyűlés őszi ülésszakában is, a szóvivő azt felelte: a parlament aktív időszakot zárt, és ha a kormányon múlik, ez a munka továbbra is aktív marad.
A Professzorok Batthyány Köre pénteken közölte, hogy a kormány első száz napjának értékelésére kérte Orbán Viktort. Náray-Szabó Gábor, a szervezet felügyelőbizottságának elnöke az MTI-nek elmondta: mivel a közeljövőben telik le az új kabinet első száz napja – ami egy kormányzat kezdeti tevékenységének fontos értékmérője –, a Professzorok Batthyány Körének elnöksége arra gondolt, megkérdezi a miniszterelnököt, hogy merre, mennyire jutott ezen időszak alatt, mit lát optimistán, hol lát esetleg problémákat, hibákat. A második Orbán-kormány május 29-én alakult meg.
A Professzorok Batthyány Köre 1995. június 3-án jött létre. A szervezet honlapján az olvasható: „A kör célja az, hogy a polgári értékrendet magukénak valló, ezen értékrend érvényesítéséért tenni akaró egyetemi tanárok közös munkájának keretet biztosítson, hogy a jelen kihívásaira hosszabb távon is érvényes megoldásokat keresve hozzájáruljon a nemzet szellemi energiáinak mozgósításához, és ezzel előmozdítsa erkölcsi és gazdasági felemelkedését”.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.