Újabb hely, ahol már rég nem mehet biztosra az MSZP

2006 tavaszáig az MSZP számára biztos terepnek számított Komárom-Esztergom megye, azonban négy évvel ezelőtt a párt elveszítette a többségét. Azóta minden országos választást nagy arányban elveszített a baloldali erő, de Budapest mellett még mindig itt szerepeltek a legjobban. A Fidesz vélhetően képes lesz megőrizni a többségét a megyei közgyűlésben és Tatabányán.

Kovács András
2010. 08. 29. 5:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 1990-es országgyűlési választás a későbbi ellenzék sikerével zárult Komárom-Esztergom megyében. Az SZDSZ három, míg az MDF két egyéni körzetben tudott diadalmaskodni. Az önkormányzati választás első fordulójában 37,25, míg a másodikban 24,17 százalék voksolt, ami némileg elmaradt az országos aktivitástól. A választás ismételten SZDSZ sikerét hozta a megyében, de a Fidesz és a KDNP is jól szerepelt. A tavaszhoz képest tehát jelentős átrendeződés nem történt, az MDF nem tudott áttörést elérni és tovább veszített támogatottságából.

Szocialista dominancia

Az 1994-es parlamenti választás az MSZP elsöprő sikerét hozta Komárom megyében, mivel mind az öt egyéni körzetet megnyerte a későbbi kormánypárt. A december 11-i helyhatósági választáson 53,59 százalék vett részt, ami több mint 10 százalékkal volt magasabb, mint az országos arány. A megyei közgyűlési választást az MSZP nyerte 14 megszerzett mandátummal, míg az SZDSZ 7 képviselői helyet szerzett, így a 40 fős testületben balliberális többség jött létre. Jól szerepelt még a KDNP és a Fidesz is a megyében a megszerzett 4-4 mandátummal. Komáromban a helyhatósági választás nem hozott politikai fordulatot, mivel továbbra is az MSZP és az SZDSZ maradt a megye domináns pártja.

Fordított a Fidesz

Az 1998-as országgyűlési választáson az MSZP 3:2 arányban győzte le a Fideszt az egyéni kerületek szintjén, ami már előre jelezte, hogy ősszel is kiélezett verseny lesz a két nagy párt között. Az önkormányzati választáson 44,82 százalék vett részt, ami egy kicsivel maradt el az országos aktivitástól. A megyei közgyűlési választást a Fidesz nyerte 15 mandátummal, míg az MSZP 14 képviselőt delegálhatott a testületbe. Az FKgP és több kisebb szervezet jó szereplése következtében jobboldali többség jött létre a közgyűlésben. A Fidesz áttörését jól jelzi, hogy mind a 10 ezer alatti, mind az afölötti lakosságú településeken megverte az MSZP-t. A tavaszhoz képest némileg átrendeződött a megye politikai térképe azzal, hogy a Fidesz és szövetségesei képesek voltak fordítani az országgyűlési választáson elszenvedett minimális vereséghez képest.

Közel volt a teljes kiütés

A 2002-es országgyűlési választás ismételten az MSZP fölényes győzelmével zárult a megyében azzal, hogy mind az öt egyéni körzetet sikerült elhódítaniuk. Az őszi helyhatósági választáson 48 százalék szavazott, ami több mint három százalékkal maradt el az országos aktivitástól. A megyei közgyűlési választást a szocialisták nyerték és egy fő híján majdnem megszerezték az abszolút többséget is. A kormánypárt a legnagyobb sikerét a 10 ezernél népesebb településeken aratta, ahol közel 50 százalékos választói támogatottsággal rendelkezett. A tavaszhoz képest jelentős átrendeződés nem történt a megyében: a szocialisták simán szerezték vissza a közgyűlés vezetését.

Kiütötték az MSZP-t

Négy évvel ezelőtt az országgyűlési voksoláson ismételten öt egyéni körzetet nyert meg az MSZP. Az október 1-jei helyhatósági választáson az arra jogosultak 48,23 százaléka szavazott, ami közel öt százalékkal volt alacsonyabb részvétel, mint az országos átlag. A megyei közgyűlési választás totális politikai fordulatot hozott. A Fidesz–KDNP-összefogás először a megye történetében abszolút többséget szerzett. Az ellenzéki pártnak több mint 40 százalékos volt a választói támogatottsága, de az MSZP súlyos veresége ellenére sem esett le 30 százalék alá. A tavaszhoz képest tehát teljes politikai fordulat történt a megyében, így négy év után ismét a jobboldal kezébe került a közgyűlés vezetése, míg a szocialisták nem várt súlyos vereségbe szaladtak bele.

Bencsik verhetetlen

Tatabányán az 1990-es önkormányzati választás az SZDSZ és a Fidesz fölényes sikerével zárult. A két párt a város élére Bencsik Jánost választotta. 1994-ben Bencsik az SZDSZ támogatásával nyerte meg a polgármester-választást, annak ellenére, hogy az MSZP is külön jelöltet indított. A képviselő-testületben a legnagyobb frakcióval az MSZP rendelkezett, de az SZDSZ is 5 főt tudott delegálni. Az 1998-as polgármester-választást már független jelöltként nyerte meg Bencsik a voksok közel 50 százalékával. A testületben ismét az MSZP rendelkezett a legtöbb képviselővel, míg a többi párt nem tudott egy-egy főnél többet delegálni.

A 2002-es választáson Bencsik ismét független színekben indult és a voksok több mint 60 százalékát szerezte meg. A képviselő-testületben az MSZP majdnem abszolút többséget szerzett, így továbbra is a megyei jogú város legerősebb pártja maradt. Négy évvel ezelőtt Bencsik már a Fidesz jelöltje volt, de így is 52:45 arányban győzte le az MSZP jelöltjét. A városi testületben a Fidesz és az MSZP ugyanannyi mandátumot szerzett, amivel megtört a szocialisták 1994 óta tartó jelentős fölénye.

Megmaradhat a jobboldali többség

Komárom-Esztergom megye az elmúlt húsz év választásai alapján az MSZP egyik legerősebb bázisának számított, de ennek ellenére egyszer sem tudták elhódítani a tatabányai polgármesteri széket. A 2009-es európai parlamenti választáson az MSZP bár súlyos vereséget szenvedett a megyében, még mindig 20 százalék fölötti támogatottsággal rendelkezett. Az idei országgyűlési választáson a szocialisták az összes egyéni választókerületben veszítettek, de megőrizték 20 százaléknál nagyobb szavazati arányukat és ezzel Budapest mellett itt szerepeltek a legjobban. A mostani választás előtt vélhetően a közgyűlési többsége megmarad a Fidesznek, de az előzmények alapján jó esélyük van a szocialistáknak, hogy pártjuk a második legnagyobb erő legyen. Tatabányán valószínűleg ismételten nem sikerül megszerezniük a polgármesteri posztot.

(Forrás: valasztas.hu, vokscentrum.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.