Az 1990-es országgyűlési választás az MDF sikerével zárult Hajdú-Bihar megyében, bár a kilenc egyéni választókerületből csak hatot nyert meg a későbbi legnagyobb kormánypárt. A helyhatósági választás első fordulójában 35,05, míg a másodikban 25,81 százalék élt állampolgári jogával, ami elmaradt az országos aktivitástól. A megyében a választáson az SZDSZ és az MDF szerepelt a legjobban, így a tavaszhoz képest jelentős áttörés nem történt. Jól szerepelt még a Fidesz és az MSZP is, amely pártok az országgyűlési választás után erősítettek a pozíciójukon.
Nem volt átütő az MSZP
Az 1994-es parlamenti választás az MSZP elsöprő győzelmét hozta a keleti megyében, mivel mind a kilenc egyéni körzetet megnyerték. Az önkormányzati választáson 46 százalék voksolt, ami kissé magasabb volt mint az országos részvétel. A megyei közgyűlési választást az MSZP nyerte, mivel a 40 mandátumból 15-öt szerzett meg a kormánypárt. Átlag fölött szerepelt még az FKGP-MIÉP összefogás, amely 15 százalék fölött szerepelt a megyében. Hajdú-Biharban a választás eredményeképp baloldali többségű közgyűlés alakult. A szocialisták a tavaszhoz képest megőrizték pozíciójukat és nem történt jelentős politikai változás.
Közgyűlési Fidesz-siker
Az 1998-as országgyűlési választás viszonylag szoros eredményt hozott, mivel a Fidesz 6-3 arányban győzte le a szocialistákat, így őszre is szoros eredmény volt várható. Az október 18-i helyhatósági választáson a jogosultak 41,74 százalék járult az urnákhoz, ami kissé elmaradt az országos aktivitástól. A megyei közgyűlési választás a jobboldali pártok sikerével zárult és sikerült átvenniük az irányítást a testületben. A legnagyobb frakciója a Fidesznek lett 13 fővel, őket követték a szocialisták 11-el és az FKGP öttel. Az országgyűlési választáshoz képest a Fidesz megőrizte pozícióját, de az MSZP sem könyvelt el súlyos vereséget.
Elsöprő MSZP győzelem
A 2002-es országgyűlési voksolás a Fidesz elsöprő győzelmét hozta a megyében, mivel az összes választókerületben diadalmaskodott. Az önkormányzati választáson 46,76 százalék vett részt, ami közel öt százalékkal volt alacsonyabb, mint az országos aktivitás. A megyei közgyűlési választás az MSZP elsöprő győzelmét hozta, mivel a mandátumok több mint 50 százalékát megszerezte a kormánypárt. A tavaszhoz képest tehát alapjaiban rendeződtek át az erőviszonyok és a Fidesz a mandátumok csupán 35 százalékát szerezték meg. Hajdú-Bihar történtében akkor sikerült először egy pártnak abszolút többséget szereznie.
Abszolút jobboldali többség
A négy évvel ezelőtti parlamenti voksoláson a Fidesz 6-3 arányban győzte le a szocialistákat, amivel javított a 2002 őszi eredményén. Az október 1-jei helyhatósági voksoláson 50,37 százalék vett részt, ami közel három százalékkal volt alacsonyabb mint az országos arány. A megyei közgyűlési választás ismételten jelentős politikai fordulatot hozott, mivel a Fidesz a mandátumok 57 százalékát szerezte meg. A közgyűlés így ismételten jobboldali vezetés alá került. A szocialisták a súlyos vereségük ellenére is a mandátumok egyharmadát meg tudták szerezni.
1998-ban történt a politikai fordulat Debrecenben
Az 1990-es választás Debrecenben az SZDSZ és a Fidesz fölényes győzelmével ért véget és Hevessy József személyében a polgármestert a szabad demokraták állították. 1994-ben ismételten Hevessy győzött, annak ellenére, hogy az MSZP is állított jelöltet. A városi közgyűlésben az MSZP majdnem megszerezte az abszolút többséget, de az SZDSZ-szel közösen könnyedén tudták irányítani a várost.
1998-ban történt a máig ható politikai fordulat a hajdúsági megyeszékhelyen. Kósa Lajos, a Fidesz jelöltje közel 55 százalékos támogatottsággal nyerte meg a választást, ráadásul a közgyűlésben is abszolút többséget szerezett az akkori kormánypárt. 2002-ben már több mint 60 százalékos támogatottsággal választották újra Kósát és a közgyűlésben is megmaradt a többsége. Az eddigi legnagyobb sikerét 2006-ban aratta a városvezető, mivel közel 40 ezer szavazattal verte meg szocialista kihívóját. Természetesen a Fidesz városi többsége sem forgott veszélyben.
Összezsugorodtak a szocialistákat
Az elmúlt húsz év választásai alapján Hajdú-Bihar megyében általában mindig az aktuális országos választást megnyerő párt diadalmaskodott. A Fidesz 2006-os elsöprő sikerét követően, mind a 2009-es Európai Parlamenti, mind az idei országgyűlési választást meggyőző fölénnyel nyerte meg. Az MSZP a két legutóbbi választás alkalmával csupán a harmadik helyet szerezte meg a megyében a Jobbik mögött. A megyei közgyűlésben várhatóan ismételten abszolút többséggel fog rendelkezni a kormánypárt. Debrecenben a rendszerváltást követően még az SZDSZ rendelkezett domináns pozícióval, de 1998-tól kezdve Kósa egyre nagyobb fölénnyel nyerte a választásokat és idén sem várható, hogy bármelyik politikai erő, akár képes lenne megszorítani.
(Forrás: vokscentrumhu, valasztas.hu)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.