Arra kértem fel Gyutai Csabát, a kulturális bizottság tagját, a Fidesz zalaegerszegi polgármesterjelöltjét, tárja fel a nagyvárosok, megyeszékhelyek kulturális lehetőségeit. Ezeket átgondolva derüljön ki, milyen jogszabály-módosításokra lesz szükség, ami segíti a vidéki nagyvárosok kulturális lehetőségeinek gyarapítását – mondta L. Simon László kedden zalaegerszegi sajtótájékoztatóján.
A politikus úgy látja, hogy az elmúlt nyolc évben igazságtalan döntések születtek bizonyos pályázatokról, „a tényleges kulturális viszonyokat, lehetőségeket nem vették figyelembe a döntések során”.
Mint kifejtette, a kulturális források decentralizálására azért kellene lehetőséget teremteni, mert főként a művészeti területen a legtöbb forrásról Budapesten születik döntés. „A kuratóriumokban, szakmai testületekben is többnyire budapestiek ülnek – ami önmagában nem baj, hiszen kiváló szakemberekről van szó –, de talán nem ismerik a vidéki művészeti élet jelentős eredményeit, alkotóit, vagy sok esetben nem kezelik a helyükön őket” – fűzte hozzá.
L. Simon László kiemelte: nincs szó vidéki frusztrációról, nem akarják szembeállítani egymással a vidéki és budapesti kulturális életet, ugyanakkor szükséges lenne minél jobban integrálni a vidéki szellemi életet a főváros centrikus magyar szellemi életbe. A kormánypárti képviselő fontosnak tartaná a Nemzeti Kulturális Alap kollégiumainak regionális átszervezését is, hogy legyenek a kollégiumoknak regionális pénzosztó fórumai.
Átfogó törvénymódosítás várható
Beszélt arról is, hogy az elmúlt hónapok döntéseivel rehabilitáltak egy több mint százéves állapotot, hiszen a vidéki múzeumok visszakapták a régészeti feltárás jogát, a tudományos feladatokon kívül az ehhez szükséges forrást is. A színházi életet érinti, hogy készül az új előadóművészeti törvény, amelyben „nagy szerepe lesz a vidéki színházaknak”, és ez az átfogó törvénymódosítás az ősz második felében a parlament elé kerülhet.
Abban vagyunk érdekeltek, hogy a vidéki kulturális nyilvánosság helyzete javuljon, forrásai, életbenmaradási esélyei megerősödjenek. Magyarország kulturális erejét hosszútávon az bizonyítja, hogyan tudja a lokális értékeket megmutatni a globális világban. Bármennyire is konzervatívak vagyunk politikailag, szellemi értelemben nem lehetünk provinciálisak, progresszívnek kell lennünk, nem engedhetjük meg, hogy bezárkózó legyen a magyar kultúra, mert annak Európára nyitottnak kell lennie – jelentette ki L. Simon László.
Gyutai Csaba zalaegerszegi polgármesterjelölt szólt arról, hogy az elmúlt időszakban a magyar állam a vidéki értékteremtő helyekre nem sok figyelmet fordított. Megjegyezte, hogy Zalaegerszeg is elbukott az Agora pályázaton, „holott annak pályázati anyagát ma az ELTE-n is tanítják”. A politikus elmondta, hogy a kulturális bizottságban megindult munkával igyekeznek megtalálni a helyes arányt a fővárosi és vidéki szellemi élet között. Reményét fejezte ki, hogy a vidéki értékek – a színház vagy akár a könyvkiadás terén – megfelelő pályázati elismerést nyerhetnek, és fontosnak nevezte a határon túli magyar kultúra támogatását is.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.