A Magyar Honvédség az ENSZ felhatalmazása alapján, a huszonnyolc NATO-tagállammal és még további tizennyolc országgal együtt küzd azért, hogy Afganisztán ne a nemzetközi terrorizmus fészkeként jelentsen fenyegetést a saját régióján túl az egész világra is – nyilatkozta a Duna Televízióban szerda este a honvédelmi miniszter. Kijelentette: az erőszaknak és a fenyegetésnek nem engedhetnek, és el kell érni, hogy a törvényes afgán kormány vehesse kezébe a felelősséget Afganisztán békéjéért és biztonságáért.
A legnagyobb erő, a tartományi újjáépítési csoport, amelyben jelenleg is több mint kétszázharminc magyar katona szolgál, építeni ment Afganisztánba, utakat, iskolákat, orvosi rendelőket – hangzott el az interjúban. A felvetésre, miszerint a közeljövőben átalakítják-e a magyar kontingenst úgy, hogy több harcoló egységet küldenek oda, a tárcavezető úgy reagált: „Mi nem harcolni, hanem békét teremteni mentünk Afganisztánba. A Magyar Köztársaság kitart az ENSZ által adott felhatalmazás mellett”.
Kell-e félnünk a táliboktól?
A magyar kontingenst ért – egyetlen sajtótermékben megjelent – tálib fenyegetést hogyan kezeli a honvédelmi tárca? – hangzott a Közbeszéd kérdése. Minden körülményt komolyan kell venni, természetesen nem újságcikkek adják a honvédség fő információs bázisát – reagált Hende Csaba. A Katonai Felderítő Hivatal és a Katonai Biztonsági Hivatal a felderítés, a hírszerzés minden elemével rendelkezik Afganisztánban, Magyarország a szövetségeseitől is sok információt kap. Ezeket a honvéd vezérkar értékeli és elemzi, majd ez alapján hozzák meg az intézkedéseket a magyar katonák lehető legnagyobb biztonságáért.
A miniszter azt azonban megjegyezte: amikor páncéltörő gránáttal lőnek a békés építőmunkára érkezett katonákra, az ellen nagyon nehéz védekezni. Ugyanis ha magyar katonák nem egy páncélozott terepjáróban, hanem egy T–72-es tankban ültek volna, adott esetben az sem védte volna meg őket.
Hol lesz a harmadik magyar NATO-radar?
Nem lesz radar sem a Tubesen, sem a Zengőn, mert az emberek nem akarják, de egyedül a Zengő lett volna ideális helyszín, mivel mindenütt másutt vannak zavaró terepobjektumok, jellemzően hegyek, amelyek zavarják a radar „kilátását”. Emiatt két úgynevezett réskitöltő radarszázadra van szükség, ennek fenntartása évi tízmilliárd adóforintjába kerül Magyarországnak – hangzott el a miniszteri válaszban.
Kiderült: a NATO illetékeseivel az egyeztetést már befejezte Magyarország, tehát van olyan helyszín, ami a szakmai szempontoknak megfelel. Ezt akkor hozzák majd nyilvánosságra, amikor az egyeztetések teljes körűen lezárultak – mondta a honvédelmi miniszter. A lokátorra egyébként Magyarország biztonsága érdekében van szükség, Hende Csaba bízik benne, hogy ezt az érintettek is belátják.
„Ahhoz, hogy biztonságban legyünk, hogy még véletlenül se tudjon mondjuk egy terrorista, ahogy az történt New Yorkban, belevezetni egy eltérített utasszállító gépet a Paksi Atomerőműbe vagy az Országházba, hogy eséllyel felkészülhessünk és védekezhessünk, ahhoz az első lépés, hogy lássuk, mi történik az ország légterében és az országot körülvevő légtérben. Ehhez lokátorokra van szükség, a harmadik megépítése ezért elengedhetetlen” – érvelt Hende Csaba.
Biztosan kap egyösszegű kártérítést a félrekezelt kismama
A Honvédkórház–Állami Egészségügyi Központ szülészet-nőgyógyászati osztálya vezető orvosa vezetői megbízatásból történő felmentésének egyik oka valóban az volt, hogy az osztályon idén februárban lúgot itattak az egyik kismamával, aki a mai napig nem épült fel az eset után.
„Tény az, hogy ha egy szülő nővel szülés közben víz helyett lúgot itatnak, és az szétmarja a nyelőcsövét, és a mai napig súlyos betegállapotban van, az védhetetlen eset, ahol az objektív vezetői felelősség kerül előtérbe. Nyilván nem a főorvos adta a kismama kezébe a lúgot tartalmazó poharat, de az ő vezetése alatt lévő osztályon történt. Ez elegendő ok az intézkedésre” – mondta a honvédelmi tárca vezetője.
Hende a kismamával történő peren kívüli megegyezés lehetőségéről azt mondta: a helyzet egyértelmű, nincs mit vitatkozni a felelősségen, a jogalapon. Természetes, hogy peren kívüli egyezségi ajánlatot fognak tenni.
A beteg kezelőorvosától viszont úgy értesültek, hogy a kismama jó reménnyel teljes egészében felépül, igaz, ehhez még több a Honvédkórházban elvégzendő műtétre lesz szükség. A járadékfizetés ezért még egy jövőbeni, nyitott kérdés. De az egyösszegű, jelentős kártérítésre vonatkozó ajánlat nem kérdéses, a kismama felé a közeli napokban megteszik ezt – nyilatkozta a Duna Televízióban Hende Csaba honvédelmi miniszter.
(Duna Televízió)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.