Mintegy 30 középiskolásnak és egyetemistának mutatta be a magyar diplomáciai irányítója a minisztérium központi, Bem téri épületét a II. kerületben. Megmutatta nekik az aulában elhelyezett szobrokat, a tárlókban kiállított diplomáciai emlékeket, és elkalauzolta vendégeit első emeleti dolgozószobájába, valamint a miniszteri tárgyalóba, az Andrássy terembe is.
„Büszke vagyok a festményekre” – mondta a miniszter, aki az eseményt bevezető sajtótájékoztatón arról beszélt: a külügyi, diplomáciai munkára különösen vonatkozik az, hogy el kell oszlatni az előítéleteket és a téves képzeteket.
A diákok megcsodálhatták a Külügyminisztérium Duna-parton található főépületének építészetét és művészeti értékeit. Martonyi János a világos előcsarnokban bemutatta a legelső magyar külügyminiszter, gróf Batthyányi Kázmér, továbbá gróf Andrássy Gyula és gróf Teleki László szobrát – ők szintén a magyar külügyek irányítói voltak. A csoport megtekintette a középkori városfal egy maradványát is az aula üvegpadlóján keresztül.
A miniszter elmondta, hogy a Külügyminisztérium az 1950-es évek eleje óta dolgozik az épületben, amely korábban a Magyar Királyi Számvevőszéknek adott otthont. Martonyi János elmondta: dolgozószobáját – amelyben több más műalkotás mellett Mednyánszky László és Szinyei Merse Pál egy-egy festménye, valamint Auguste Rodin egy tanulmányszobra is látható – még ő rendeztette be 1998-ban, utódai szinte alig változtattak rajta.
Egy roma férfi, aki a diákokkal együtt vett részt a minisztériumi bejáráson, arra kérte a külügyminisztert: „hasson oda”, hogy a Jobbik cigányság elleni lejárató kampánya, „ez a fajta retorika” a parlamentben szűnjön meg. Martonyi János úgy reagált: a képviselőket is csak bizonyos korlátig védi a mentelmi jog, és aki törvényt sért, annak számolni kell a következményekkel. Kijelentette: Magyarországon „minden kisebbségi csoport teljes biztonságban kell, hogy érezze magát”. Sajtótájékoztatóján külön kitért arra, hogy minden hátrányos helyzetű csoportot integrálni kell „az ország életébe”. Hozzátette, a roma integráció nem oldható meg az egyes államok szintjén, nemzetközi stratégiára van szükség.
„Mondják el barátaiknak, ismerőseiknek, hogy itt mindig nyitott kapukat találnak” – búcsúzott a bejárás végén a roma diákoktól a külügyminiszter, aki szerint a kulturális örökségi napoknak az is az üzenetük, hogy „általában is nyissuk ki a kapukat, ne legyenek titkaink”.
A Kulturális Örökség Napjai alkalmából az érdeklődők szombaton és vasárnap tekinthetik meg a Külügyminisztériumot; a látogatók az emlékek megtekintése közben tájékoztatást kapnak a minisztériumi munka sajátosságairól, bepillantást nyerhetnek a diplomáciai munka hétköznapjaiba.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.