A városközponti funkciót bővítő beruházás első üteme magában foglalja az ifjúsági szabadidőközpont kialakítását a mozi épületében, a Múzeum tér felújítását, a művelődési központ mögötti parkolóház, illetve több mint kétszáz felszíni parkoló kialakítását – sorolta a teendőket. Hozzátette: fontos cél a fiatalok Salgótarjánban tartása, olyan tér kialakítása számukra, ahol jól érzik magukat, kulturáltan szórakozhatnak; lesz a központban diszkó, internet kávézó, drámaműhely, ifjúsági iroda, és megmarad az alapfunkció, a 3D-s mozi.
A polgármester elmondta: néhány héten belül aláírják a támogatási szerződést és elindítják a közbeszerzési eljárást, míg a kivitelezés tavasszal kezdődik. A város a 2,2 milliárd forintos beruházáshoz 1,2 milliárd vissza nem térítendő támogatást használ fel az Észak-magyarországi Operatív Program (ÉMOP) keretéből, 381 millió forint saját forrással; a parkolóházat magánbefektető építi meg 619 millió forintból. Salgótarján összesen 3,6 milliárd forintot nyert el a városközponti fejlesztésekre. Mint a polgármester elmondta, ezt az összeget harmadolták.
A második 1,2 milliárdot fordítják az összesen 2 milliárd forintos szociális rehabilitációra, amelynek központi eleme az Acélgyári úti Petőfi tagiskola, valamint a térség lakóépületeinek felújítása lesz, s ebbe a körbe tartozik a garzonházak felújítása is. Ennek háttértanulmányain dolgoznak, beleértve az esélyegyenlőségi terveket, szociális felméréseket – közölte a polgármester. Párhuzamosan dolgoznak – a harmadik 1,2 milliárd forintból – a funkcióbővítés második ütemén, a vásárcsarnok és környéke megújításán, amelyre tavasszal nyújtják be a pályázatot.
Székyné Sztrémi Melinda elmondta: a Nógrád Volán Zrt.-vel közösen az átépített piac közelébe helyezik át a helyi járatok végállomását. A parkolóház és a bevásárlóközpont építését magánbefektetővel tervezik, de a tulajdon az önkormányzaté marad. A polgármester beszámolt egy még nem véglegesített ötletről is, amely szerint a kereskedelmi-vendéglátó középiskolát bevinnék az üzletközpontba, s az egyúttal a diákok gyakorlóhelye is lenne. Székyné Sztrémi Melinda elmondta: a fejlesztésekhez az önerő megvan, illetve az elmúlt ciklusban az éves költségvetésekből elkülönítettek 4-20 millió forintot egy-egy tervre, tanulmányelemre.
A polgármester tájékoztatása szerint a további beruházások között tervezik a Tóstrand fejlesztését, amelynek első látványtervei már 2006 novemberében elkészültek. A létesítményt egészségcentrummá alakítanák a megyei kórházzal együttműködve. Ezzel együtt megvalósulna a strand teljes felújítása, valamint a területen több ezer embert befogadni képes rendezvényközpont, illetve a tavon vízi színpad épülne. A kemping megújítása után az utolsó szakaszban tervezik egy új városi uszoda megépítését. Mindemellett – a Ricors-projekt keretében – készül az egykor Salgótarjánban közlekedő fogaskerekű kisvasút megvalósíthatósági tanulmánya.
A polgármester közölte: Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter salgótarjáni látogatásán elmondta, az új Széchenyi-terv pályázati elemeiben lesznek forráslehetőségek az elképzelésekre; a miniszter azt is kiemelte, hogy a városban nem ad hoc tervekkel, hanem stratégia mentén dolgoznak, ami illeszkedik a kormánystratégiába.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.