Dancsó József, a vezető kormánypárt vezérszónoka a legsúlyosabb problémának azt nevezte, hogy egy legyengült állapotú országot ért a válság 2009-ben, így súlyosabbak voltak a következmények, s ezek hosszú távon is jelentkeznek majd. Az elmúlt nyolc év azt eredményezte, hogy Magyarország éllovasból sereghajtóvá vált – fogalmazott, hozzátéve: elhibázott gazdaságpolitikát folytatott az előző kormány, gazdasági lassulás következett be, az államháztartási hiány nőtt. 300 milliárd forinttal „szállt el” a költségvetés az eredetileg tervezetthez képest, s a bevételi és kiadási oldalt még véletlenül sem sikerült „eltalálni” – mondta. Kitért a jövedéki adóval való „trükközésre”, amellyel folyamatosan megrövidítették a büdzsét.
Gazdaságélénkítő lépésekre lett volna szükség a megszorítások miatt – tette hozzá. Szerinte a válságra a munkaerőpiacon is rossz választ adtak, a munkaerő-piaci alapból számolatlanul folyt el a közpénz. Az önkormányzatok költségvetését megkurtították, eközben pluszfeladatokat róttak rájuk – említett egy másik problémát. Az uniós forrásokról azt mondta: több mint 100 milliárd ragadt benn a rendszerben a bürokrácia, a pályázatok átgondolatlansága miatt. Ez az összeg lényegesen csökkentette volna a gazdasági visszaesést – vélte. Az állami vagyonnal elképesztő módon gazdálkodtak, magánkézbe játszottak át vagyontárgyakat gátlástalan módon és eszközökkel – közölte a kormánypárti politikus.
Boldvai igazságbeszédet emleget
Boldvai László szocialista képviselő azt mondta, hogy a javaslat nem más, mint az Orbán-kormány „igazságbeszéde”. A javaslat hosszú hónapok óta az első olyan előterjesztése a kormánynak, ami magas színvonalú szakmai előkészítés után került az Országgyűlés elé. A javaslatot korrektnek és szakszerűnek nevezte a politikus és hozzátette: támogatják a kormány által benyújtott indítványt és egyetértett az abban tett megállapításokkal. Kiemelte: az előterjesztés több elismerő, méltató állítást is megfogalmaz a korábbi kormányok teljesítményét illetően. Példaként említette, hogy elismeri a 2009. évi gazdasági folyamatokat alapvetően meghatározó világgazdasági válság kedvezőtlen hatásait és a Gyurcsány-, illetve Bajnai-kormány szűk mozgásterét. Méltatja a Gyurcsány-, illetve a Bajnai-kormánynak a válság súlyosabb következményeinek elhárítása érdekében tett, a gazdasági és pénzügyi rendszer stabilitását szolgáló jelentős lépéseit.
Kitért arra, hogy a beruházások csökkenése mérsékelt volt a régióhoz képest, ami véleménye szerint többek között az EU-források hatékony felhasználásának volt köszönhető. 2009-ben az export 9 százalékkal, az import 15 százalékkal esett vissza, az exporttöbblet így enyhítette a GDP csökkenésének mértékét – fejtette ki a képviselő, aki többször idézett a javaslatból. Az ország nettó adóssága 2,9 milliárd euróval csökkent. Az újraelosztás mértéke 50 százaléka alá került, a Magyar Nemzeti Bank devizatartaléka 20 százalékkal nőtt. Nehéz költségvetési évet kell lezárni a zárszámadás elfogadásával – summázta a politikus, aki reményének adott hangot, hogy a kormány a javaslathoz hasonlóan látja majd a jövőben is a gazdaság helyzetét.
KDNP: gyalázat volt, ami az elmúlt nyolc évben történt
Hargitai János, a KDNP vezérszónoka az előtte elhangzottakra reagálva azt mondta, nem helyeseltek semmit abból, ami az elmúlt nyolc évben folyt. A szocialisták mindent szándékosan félre akarnak érteni és félre akarnak magyarázni – jelentette ki. Gyalázat volt, ami az elmúlt nyolc évben történt, valós számokat kendőztek el, hallgattak el, kijátszották a költségvetési szabályokat – összegzett a kereszténydemokrata politikus. Hozzátette: a 2009-es folyamatokhoz az Orbán-kormánynak semmi köze nem volt. Ez már nem egy szabad ország költségvetése volt, a büdzsé a pénzügyi kényszerek hatása alatt született.
Felidézte, hogy 2008 őszén összeomlott a magyar állampapírpiac, s azt mondta, hogy ez volt a kijózanodás pillanata. Ezt követően 2009 végére soha nem látott megszorításokkal találkozott az ország, majd a kabinet kormányrendeletben állapodott meg az unióval, tudomásul véve az unió és az IMF által megfogalmazott elvárásokat. A parlament, a költségvetés jogát „adták oda”, hogy a csődöt elkerüljék, mások döntöttek helyettünk – mondta. A KDNP-s politikus azt mondta, az Orbán-kormány mindent meg fog tenni, hogy a szocialisták által az országra tett pénzügyi béklyótól megszabaduljanak.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.