A miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter a néhány hete új vezetőséggel működő Közép-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökségnél tett látogatását követő sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a régiót nem az odatartozó megyék, városok rivalizálásával, hanem egymás segítésével lehet fejleszteni. Mint mondta, a munkaértekezleten számba vették azokat a fejlesztési terveket, amelyek eredményeként a Közép-Dunántúl az ország legdinamikusabban fejlődő régiójává válhat, ahol egyetlen térség sem szenved hátrányt.
2013-ig több százmilliárd forint fejlesztési forrást szeretne felhasználni a kormány. Ennek megvalósítása azonban attól függ, hogy a jövő évi költségvetésben megjelenik-e az európai uniós forrásokat gazdagító nemzeti fejlesztési forrás, továbbá hogy miként gazdálkodnak a regionális fejlesztési tanácsok.
A régió felzárkózása nagymértékben függ a regionális fejlesztési tanács és a régiós ügynökség munkájának stabilitásától. Ahhoz, hogy a fejlesztési elképzelések megvalósuljanak, elengedhetetlen a kormányzati támogatás, valamint a térséghez tartozó megyék, nagyvárosok együttműködése, az, hogy egymás együttműködő partnerei legyenek – mondta a regionális fejlesztési tanács elnöke. 2013-ig még mintegy 40 milliárd forintot használhat fel fejlesztési célokra a régió – tette hozzá Cser-Palkovics András.
Számtalan sikeres pályázat
Vargha Tamás, Fejér megye országgyűlési képviselője arról számolt be, hogy az elmúlt időszakban 13 nyertes pályázó több mint 2,6 milliárd forint támogatáshoz jutott a megyében, amiből hatmilliárd forint értékű fejlesztést valósíthatnak meg.
Székesfehérváron és Fehérvárcsurgón a turisztikai szálláshelyek fejlesztésére, Lovasberényben, Székesfehérváron, Polgárdiban inkubátorház kialakítására nyertek jelentős összeget a pályázók, az Alba Airport pedig az ipari parkját fejlesztheti a Közép-dunántúli operatív program keretében elnyert támogatásból.
Veszprém megyében 15 – összesen 5,5 milliárd forint értékű – projekt valósulhat meg a pályázatokon nyert forrásból – mondta el Porga Gyula, Veszprém alpolgármestere.
Egyebek között kerékpárút létesítésére, továbbá a közösségi közlekedés fejlesztésére, a kereskedelmi szálláshelyek számának bővítésére, a települési szilárdhulladék-lerakók, dögkutak, folyékonyhulladék-fogadóhelyek rekultivációjára és a lovas turizmus fejlesztésére pályáztak és nyertek jelentős összeget a térségben.
Komárom-Esztergom megyében 3 pályázat csaknem 316 millió forintot nyert, melynek felhasználásával több mint 755 millió forint értékű, Nyergesújfalun és Tatabányán a gazdaságfejlesztést, Lábatlanban és Bajóton a felhagyott állatihulladék-gyűjtő helyek rekultivációját segítő fejlesztés valósulhat meg – mondta el Schmidt Csaba, Tatabánya polgármesteri feladatokkal megbízott alpolgármestere.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.