Nemzeti szolidaritásra is szükség van

A nemzeti szolidaritás programja azt a célt tűzte ki, hogy felhívja a társadalom figyelmét, különösen a fiatalokét, hogy legyen valaki látás-, hallás-, mozgás- vagy értelmi sérült, attól még teljes életet élhet – mondta Bernáth Ildikó fogyatékosügyi miniszteri biztos sajtótájékoztatóján hétfőn Veszprémben.

MNO
2010. 09. 27. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ahhoz azonban, hogy a társadalmi befogadást és elfogadást mindennapossá tegyük, s hogy az ne külön program legyen, hanem valamennyien átéljük”, szükséges az egészséges embertársak, a gyermekek, a fiatalok segítsége – tette hozzá.

Bernáth Ildikó utalt arra, hogy a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyi államtitkársága országos program keretében ismerteti meg az általános iskolák felső-tagozatosait és a középiskolásait azzal, hogy „milyen, ha valaki, valamilyen fogyatékossággal él együtt”.

Mint mondta, a nemzeti együttműködés nemzeti szolidaritást is jelent, s ennek érdekében meg kell változtatni a fogyatékossággal élőkről kialakult képet, be kell mutatni értékeiket és gondjaikat, a segítségadás lehetőségeit. A miniszteri biztos hangsúlyozta, hogy a kormány kiemelt figyelmet szentel a fogyatékossággal élőknek. Ennek megfelelően állami beavatkozással, iskolai programokkal kívánja elérni a fogyatékossággal élők és megváltozott munkaképességűek foglalkoztatását, beilleszkedésüket a mindennapi életbe, továbbá erősíteni kívánja az irántuk megnyilvánuló társadalmi szolidaritást – mondta a miniszteri biztos.

Veszprém megyében első alkalommal hétfőn a megyeszékhely Lovassy László Gimnáziumában tartottak fórumot a programról; Orsós Zsolt 30 éves vak sportoló, a szolidaritás nagykövete beszélgetett gimnazistákkal. Mint mondta, a saját életén és a paralimpiai mozgalmon keresztül igyekszik bizonyítani, hogy fogyatékosan is lehet az ember munkavállaló, és élhet teljes életet. Elmondta: diplomás ember (testnevelőtanár), iskoláit vakon végezte el, s két paralimpián vett már részt a vakok speciális sportágában, a csörgőlabdában.

Orsós Zsolt a veszprémi gimnazistáknak is bemutatót tartott a csörgőlabdázásból, és bekötött szemmel a diákok is kipróbálták ezt a sportot. Mint Orsós Zsolt fogalmazott: ez az élmény rávilágított arra, hogy milyen látás nélkül mozogni, milyen az, ha egymásra vannak utalva és feltétlen meg kell bízni a másikban. Ezáltal valósabb képet kapnak a vakok, a fogyatékkal élők világáról – tette hozzá Orsós Zsolt, majd azt hangsúlyozta, hogy a „diákok azok, akik a leginkább befogadók és elfogadók”.

Porga Gyula (Fidesz), Veszprém alpolgármestere kiemelte: megfelelő infrastruktúrát kell kiépíteni ahhoz, hogy a fogyatékkal élők is igénybe tudják venni a városi szolgáltatásokat, s szerinte Veszprém e tekintetben büszke lehet a már megvalósított és folyamatban lévő ilyen irányú fejlesztéseire.

Schultz Zoltán, a gimnázium igazgatója azt mondta: „alapvetés a Lovassy László Gimnáziumban, hogy befogadó, nyugodt közegben kell nevelni a diákokat”, s minden évben rendeznek programokat a fogyatékkal élőkkel is. Orsós Zsoltnak, a szolidaritás nagykövetének személyes példája, beszélgetése a diákokkal és bemutatója sokat jelentett számukra – fogalmazott az igazgató.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.