Sokszor az elemi szakmai, munkavédelmi, környezetvédelmi szabályokat is felülíró, csak a profitot előtérbe helyező közgazdasági és versenyszempontokat dominálják a gazdasági szakemberek. Az ellenőrző szervek – sok esetben megfélemlített, más esetekben lefizetett – tisztviselői szemet hunynak még a legnyilvánvalóbb veszélyek és szabálytalanságok felett is – teszik hozzá. A kormányoknak végre véget kellene vetni ennek a rendkívül káros gyakorlatnak, amely az év minden napján és annak bármely órájában fenyegethet a legsúlyosabb következményekkel – véli a társadalompolitikai tagozat.
Az ipari, mezőgazdasági, feldolgozóipari termelőegységeket a legszigorúbb technológiai ellenőrzés alá kell vonni a termelés minden fázisában, amelynek ki kell terjednie az ott dolgozók foglalkoztatási viszonyaira, az alkalmazott technológiák az élő szervezetekre és a környezetre való hatására is. De ki kell terjednie a termelés kockázatainak vizsgálatára és az ennek megfelelő súlyú kárbiztosítás meglétére is – szerepel az állásfoglalásban.
A kockázatok és a veszélyhelyzetek monitorozásába a mindenkori kormány és annak ellenőrző apparátusa vonja be a termelőüzem környezetében élő lakosságot, az adott munkahelyeken dolgozókat. A bejelentőknek – azok védelme érdekében – biztosítson anonimitást.
A tagozat szerint végre elő kell venni az összes privatizációs szerződést és meg kell vizsgálni az abban foglalt kötelezettségek betartását. A nem teljesült vállalásokat számon kell kérni, az így keletkezett károk ellenértékét be kell hajtani, amely súlyos mulasztások esetén járjon akár az adott privatizált vagyonok kártalanítás nélküli elvonásával. A privatizációs szerződések ellenőrzése terjedjen ki arra is, hogy a privatizációs vételár értékarányos volt-e.
A munkaügyi, a technológiai szabályok megsértéséért a legszigorúbb büntetés kiszabását kell törvénybe foglalni, amely nemcsak a menedzsmentre, hanem a mindenkori tulajdonosokra is vonatkozzon – szorgalmazza a tagozat a közleményben. A vétkes károkozásért egyetemleges felelősséget kell előírni. Amennyiben a bekövetkezett esemény emberéletben, a környezetben tesz súlyos kárt, úgy már a kivizsgálás fázisában a felelős személyek hatósági felügyelete mellett folyjék a nyomozás, ezzel egy időben zárolni kell e felelősök teljes magán- és társasági vagyonát is a későbbi kártalanítás biztosítéka érdekében – olvasható a tagozat állásfoglalásában.
A károkozók mellett az ellenőrzéssel megbízott személyekre is ki kell terjeszteni az eljárást, amennyiben nekik is felróható okokból következett be a káresemény. A mindenkori kormány felelősségét átérezve vonja meg az eset személyi konzekvenciáit, egyben haladéktalanul kezdje meg a kárt szenvedettek teljes körű kártalanítását, függetlenül attól, hogy azt később be tudja-e hajtani a károkozókon, vagy sem – zárul a nyilatkozat.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.