A polgármester úgy fogalmazott, hogy a kormányfő beszédéből visszaköszöntek neki azok a felvetések, kérések, amelyeket ő is megfogalmazott Orbán Viktornak küldött múlt heti levelében. Schwartz Béla rámutatott: a miniszterelnök a részvét kifejezése és a katasztrófa sújtotta családok, települések kártalanítása után a második legfontosabb teendőnek nevezte az általa is felvetetteket, a több ezer munkahely megőrzését, a dolgozók jövedelmének biztosítását.
Ajka polgármestere emlékeztetett rá: a miniszterelnöknek küldött múlt heti levelében azt írta – egyetértve a timföldgyár működésének átmeneti felfüggesztésével –, hogy újabb társadalmi katasztrófa következhet be, ha az 1100 timföldgyári dolgozó elveszíti a munkahelyét, illetőleg a beszállítókat és a gyárral egyéb módon kapcsolatban lévőket is számítva lényegében több ezer munkahely kerülhet veszélybe.
A polgármester felhívta a figyelmet arra is, hogy ellehetetlenülne a Bakonyi Erőmű Zrt. is, hiszen energiatermelésének döntő része a timföldgyári technológiát szolgálja. Az erőmű ellehetetlenülésével pedig súlyos veszélybe kerülne Ajka távfűtése is, hiszen több ezer lakás fűtését is biztosítja az erőművi gőz. A polgármester azt kérte levelében a miniszterelnöktől, hogy a kormány a timföldgyárral kapcsolatos döntésénél vegye figyelembe a város ezen érveit. Mint az MTI-nek elmondta, a miniszterelnök beszédével minden tekintetben egyetért, de külön üdvözölte azt, hogy a több ezer munkahely feltétlen megtartása a kormányfő második legfontosabb bejelentéseként hangzott el. Ajka MSZP-s vezetője hangsúlyozta, hogy a módszerrel is egyetért, azaz mindenképpen állami irányítás alá kell vonni a Mal Zrt.-t és állami vagyonzárat elrendelni, továbbá katasztrófavédelmi biztost kinevezni.
Schwartz Béla „szerencsétlennek” nevezte a timföldgyár vezérigazgatójának a katasztrófa okával – természeti erők, esőzések – kapcsolatos korábbi, a vörösiszap „emberre való veszélytelenségéről” szóló kijelentéseit és közleményét.
Elmondta: a miniszterelnöki beszéd „megnyugtatóan és bátorítóan” hatott az ajkai városi sportcsarnokban elhelyezett kolontári lakosokra is, bizonyos kérdésekben azonban konkrétabb információkat várnak. Mint Schwartz Béla mondta, egy miniszterelnöki beszéd nem térhet ki a kártalanítás végrehajtásának a részleteire, de a kolontáriak közül sokakat foglalkoztat az, hogy kapnak-e és milyen mértékű támogatást akkor is, ha másutt építik fel az otthonukat. Sokan ugyanis nem kívánnak többé Kolontáron vagy Devecserben élni, de még Ajkára sem költöznek, hanem jó néhányan Sümeget, Tapolcát, Magyarpolányt emlegetik – mondta Schwartz Béla.
A polgármester beszámolt arról is, hogy a sportcsarnokban éjszaka mindössze 23-25 kolontári lakos alszik, de a napi ételellátást legalább 500–550-en veszik igénybe. Megszervezték a buszos szállításukat is a reggeli és az esti időszakra, hogy megmaradt állataikat elláthassák – mondta Schwartz Béla. Hozzátette: esténként – így hétfőn is – fórumot tartanak a sportcsarnokban, s közlik a legújabb információkat, illetőleg feljegyzik a károsultak igényeit, kérik a véleményüket.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.