Gyanús kisajátítások a szocialista Kispesten és Nyírbátorban

Mélyen áron alul, gyanús körülmények között sajátított ki az elmúlt esztendőkben különböző ingatlanokat a kispesti és a nyírbátori önkormányzat. A botrányos ügyletekben közös, hogy mindkét helyen (még) MSZP-s a polgármester és a testület többsége, mindkét helyen nagyberuházások érdekében vették el magánszemélyektől a földjeiket, illetve hogy a jogügyletek miatt polgári perek folynak mind a mai napig.

2010. 10. 01. 12:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első vitatott ügy még 2003-ra nyúlik vissza, amikor a főváros XIX. kerületi önkormányzata több ingatlant kisajátított Kőbánya-Kispest metróvégállomásnál városrendezésre, illetve útbővítésre hivatkozva. Két évvel később az egész telektömböt eladásra hirdette meg a kispesti vezetés, mégpedig azzal a céllal, hogy ott egy 500-1000 fős sportcsarnok épüljön. Végül harmadik nekifutásra, 2007-ben jelentkezett egy vevő, a Porr Építési Kft., amelynek nettó 405 millió forintért eladták a tömböt. A történet szépséghibája, hogy az önkormányzatnak 580 millió forintjába került az ingatlanok kisajátítása, megvétele, valamint a szanálás költsége, vagyis közel kétszázmilliós veszteség érhette a kerületet. Sőt az önkormányzat a telektömbhöz hozzácsapta a szomszédos közpark 1600 négyzetméteres szeletét is. Sportcsarnok viszont azóta sem épült.

Fried Miklós (Fidesz) önkormányzati képviselő szerint a kerületet súlyos vagyonvesztés érte. Úgy vélte, több szabálytalan, jogilag vitatható lépést tett a kispesti vezetés az ügyben. Például amikor a közpark egy részét anélkül adták el, hogy előzőleg a képviselő-testület döntött volna annak a forgalomképtelen törzsvagyonból való kivételéről. De Fried Miklós szerint az is aggályos, hogy a területet per- és tehermentesnek minősítették, holott évek óta folyik egy per a kisajátítás jogszerűtlensége, illetve a kifizetett kártalanítás összege miatt. A kerület lakóinak szempontjából viszont az a legnagyobb gond – mutatott rá a fideszes képviselő –, hogy a sportcsarnokból semmi sem lett, sőt a beruházó kérésére tavaly decemberben úgy módosították a szerződést, hogy egymillió euró ellenében nem is kell azt megépíteni. A beruházó viszont egyelőre sem sportcsarnokot, sem mást nem épít, és az egymillió eurót sem fizette ki, ezért júliusban a fideszes képviselők azt javasolták, hogy az önkormányzat éljen visszavásárlási jogával, de a szocialista többség ezt nem támogatta. A helyhatósági választás után az új testület 2011. február 16-ig élhet ezzel a jogával – tette hozzá Fried Miklós.

A Gajda Péter (MSZP) polgármester vezette kispesti önkormányzatnál lapunk megkeresésére elmondták: mivel a szerződésmódosítás feltételeit a beruházó nem teljesítette, ezért továbbra is él a sportcsarnok-építési kötelezettség, illetve a kerület visszavásárlási joga. Kiemelték: a kerületet nem érte veszteség, mivel az 580 millió forintból az út szélesítése (amely már a 2006 előtti szabályozási tervben is szerepelt) mintegy 170 millióba került, a telektömbhöz hozzácsapott egykori közparki részen pedig továbbra is csak zöld felület alakítható ki.

Eközben továbbra is tart az a per, amelyet két kisajátított ingatlan tulajdonosa, Borlói Mátyás és Dezsőfi Gyula indított az önkormányzat és a regionális államigazgatási hivatal ellen a kártalanítás összege és a szerintük jogszerűtlen eljárás miatt. A Fővárosi Bíróság márciusi, közbenső ítélete szerint az útbővítési indok (mint közlekedési közérdekű cél) jogszerű volt a kisajátításkor, de a városrendezésre való hivatkozás nem, ezért e téren új eljárást kell lefolytatni. Borlói Mátyás törvényességi kérelmet nyújtott be a Fővárosi Főügyészségre, amelyet elutasítottak. Azonban Skoda Gabriella főügyészségi szóvivőtől megtudtuk: hivatalból közigazgatási eljárást indítottak a telekalakítások jogszerűségének vizsgálatára.

A másik vitatott kisajátításról a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírbátor MSZP-s többségű képviselő-testülete határozott. Petrucz Istvánnak és feleségének az volt a balszerencséje, hogy ingatlanjuk a leendő Tesco-nagyáruház szomszédságában volt, és éppen ezt a részt szemelték ki a körforgalom számára. Petruczéknak először négyzetméterenként 7000 forintot ajánlott föl az a cég, amely a szomszédos önkormányzati ingatlanokat korábban zártkörű pályázaton megszerezte. Azonban a vételi ajánlat csak az ingatlan egyharmadára vonatkozott, így a megmaradó területen a Petrucz család már nem tudott volna építkezni. Ezért azt kérték, hogy az egészet vegyék meg tőlük. Ezt a cég, majd később a szintén vételi ajánlatot tevő önkormányzat is visszautasította. (Utóbbi már csak 3000 forintot adott volna négyzetméterenként.) Az eredménytelen tárgyalások után az önkormányzat tavaly áprilisban kisajátítási eljárást kezdeményezett „terület- és településrendezés” ürügyén, holott a körforgalomra kizárólag a Tesco üzleti érdeke miatt volt szükség.

Az eljárást lefolytató Észak-alföldi Regionális Államigazgatási Hivatal azonban nem ingatlanforgalmi, hanem agrár-környezetgazdálkodási és állattenyésztési szakértőt rendelt ki a terület értékének megállapítására. Bíró Miklós 51 (azaz ötvenegy) forintos négyzetméterenkénti árat határozott meg. Végül ennél valamivel többet, négyzetméterenként 344 forintot, összesen 647 ezer forintot kaptak a teljes területért Petruczék. Nem csoda, hogy a kisemmizett család pert indított a „kártalanítás” összegének felülvizsgálatára.

Petrucz István lapunknak elmondta: a bíróság által meghallgatott ingatlanszakértők 3000-3500 forintos négyzetméterárat állapítottak meg, ami tízszerese a kifizetett összegnek. – Ebből is látszik, hogy gyakorlatilag ki lettünk fosztva – fogalmazott a teherfuvarozással és épületbontással foglalkozó vállalkozó. Megemlítette: a kisajátítás előtt tárgyaltak Balla Jánosné polgármesterrel, de ő nem volt hajlandó megérteni, hogy ha csak a terület egyharmadát adják el, akkor a maradék részen már nem tudnak családi házat építeni, pedig azt már régóta tervezgették.

Megkeresésünkre Balla Jánosné (MSZP) polgármester is elismerte: nem tekinthető közérdekűnek egy Tesco-beruházás. Hozzátette: a kisajátítás megindításáról a képviselő-testület döntött, azonban az eljárást az Észak-alföldi Regionális Államigazgatási Hivatal folytatta le, mint ahogy a szakértőt is ők rendelték ki. Arra azonban nem tért ki, hogy ha nem közérdekű a beruházás és a hozzá kapcsolódó körforgalom, akkor milyen jogalapon döntöttek a kisajátításról. A polgármester rámutatott: a körforgalom helyét a szaktervező jelölte ki a településrendezési terv és a helyi építési szabályzat alapján.

Tóth Imre, a Fidesz nyírbátori polgármesterjelöltje a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott: semmiképpen nem tekinthető közérdekűnek egy bevásárlóközpont építése, ezért a kisajátítás jogalapja erősen vitatható. Kiemelte: a polgármester nem tájékoztatta a képviselőket arról, hogy az ingatlan tulajdonosával kudarcba fulladtak a tárgyalások, azt pedig szintén csak utólag, az érintett családtól tudták meg, hogy milyen nevetségesen alacsony kártalanítást fizettek a földért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.